Čo by mala obsahovať detská lekárnička?

Matka používa náplasť na detské zranenie

Pri deťoch zažívate nielen radosti a šťastné úsmevy, ale často aj pády, choroby a boliestky. Deti všetko objavujú, vyliezajú, vopchajú sa aj do miniatúrnych priestorov. Nepoznajú nástrahy, ktoré ich môžu stretnúť. A aj keď sa snažíte zo všetkých síl dieťatko uchrániť od zranení, nie je to vždy možné. A zase zatvárať dieťa len doma tiež nie je riešenie. Pokiaľ ale chcete byť pripravení, vybavte sa praktickou domácou lekárničkou, v ktorej vždy nájdete to, čo budete práve potrebovať.

  1. Detský teplomer s pružným hrotomteplomer je bežným vybavením každej domácnosti. No pokiaľ máte dieťa, určite oceníte, ak bude mať teplomer pružný hrot. Vtedy nehrozí, že manipuláciou dieťatko hrot zlomí a zraní sa. Existujú aj ušné teplomery, či dokonca cumlíky s teplomerom, no základom vašej lekárničky by mal byť bežný klasický alebo digitálny teplomer, s ktorým môžete zmerať teplotu viacerými spôsobmi, v závislosti od veku dieťaťa.
  1. Paracetamol na zníženie horúčky – teplota do 38 stupňov nepredstavuje u detí nebezpečenstvo. Býva časté, že dieťatko má večer zvýšenú teplotu a ráno je ako rybička. No v prípade, že teplota u dieťatka neklesá, ba naopak, zvyšuje sa, je treba siahnuť po prostriedkoch na zníženie horúčky. V prípade menších detí sú ideálne čapíky, väčšie deti preferujú alternatívu vo forme sirupu. Pozorne si vždy prečítajte príbalový leták; množstvo liečiva, ktoré dieťatku dáte vždy závisí od jeho veku a hmotnosti.
  1. Dezinfekcia pri povrchových poraneniachu niektorých detí neuplynie jeden deň, kedy by neprišli s odretým kolenom či lakťom. Keď aj vy máte takého malého nezbedníka, ktorý musí všetko preskúmať aj za cenu prípadných zranení, zabezpečte si dostatočné množstvo dezinfekčného prostriedku vo forme masti, roztoku, či spreju.
  1. Rehydratačný roztok v prípade hnačky, alebo zvracaniapokiaľ má dieťatko časté hnačky počas dňa, alebo zvracia je veľmi dôležité zabezpečiť, aby nezostalo dehydrované. Dehydratácia je pre dieťatko veľmi nebezpečná a dieťatko môže skončiť až v nemocnici. Tento roztok nahradí stratené tekutiny a minerály, ktoré telo potrebuje rýchlo doplniť. Nezabudnite vždy podávať aj bežné tekutiny, ako slabý čierny čaj alebo neperlivú minerálku, pri zvracaní radšej po lyžičkách. Keď však problémy pretrvávajú viac ako 3 dni, neváhajte ihneď navštíviť lekára, ktorý dieťatko podrobne vyšetrí a nájde riešenie pre jeho skoré uzdravenie.
  1. Odsávačku na soplíky + nosný sprej s roztokom morskej solinajmä pri malých bábätkách isto oceníte tento vynález. Malé deti trpia častými nádchami, či tečením z nosa (napr. pri raste zúbkov) a sami si ešte nos nevedia vyfúkať. Pripojením odsávačky na vysávač zabezpečíte, aby dieťatku soplíky nezatekali a nespôsobili tým zhoršenie stavu. A po odsatí využite nosný sprej , ktorý zriedi hlieny a urýchli vyliečenie dieťatka.
  1. Prostriedky pri bodnutí hmyzom môžete ich nájsť vo forme sprejov alebo krémov. U niektorých detí môže nastať výraznejšia reakcia po poštípaní hmyzom, preto je namieste mať doma aj takúto prvú pomoc.
  1. Repelentkomáre vedia v lete poriadne znepríjemniť pobyt vonku. Pokiaľ ste blízko vody, kde sa to komármi, alebo iným dotieravým hmyzom len tak hemží, nezabudnite na repelenty, ktoré isto ocenia nielen vaše deti, ale aj vy.
  1. Náplaste a obväzy rôzne náplaste, elastické a iné obväzy by vo vašej lekárničke určite nemali chýbať. A pokiaľ budú s potlačou detských motívov, tak sa nimi bude vaše dieťatko ešte aj pýšiť.
  1. Pinzety na odstraňovanie kliešťov, kvapky na zmiernenie koliky, krém proti zapareninám

Časom však sami zistíte, čo vám v domácej lekárničke ešte chýba a čo dieťatku najlepšie pomáha.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *