Starostlivosť o detskú pokožku

Spiaci novorodenec

Jemná detská pokožka v nás vyvoláva dojem krehkosti a zraniteľnosti a je tomu naozaj tak –  vyžaduje si špeciálnu starostlivosť a hlavne ochranu.  Pozornosť je potrebné zamerať najmä na prípravky, ktoré denne nanášame na pokožku a ich kvalitu a vhodnosť pre detičky v nízkom veku.

Ako by sme sa mali starať o detskú pokožku a čomu sa naopak vyhýbať?

Starostlivosť pri detských kožných ochoreniach

Mnoho detí už od narodenia trápia kožné ochorenia. Najčastejšie sa hovorí o atopickom ekzéme, ktorý si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ak sa aj u vášho dieťaťa objavia kožné problémy, začnite najskôr pátrať príčinách, akými môže byť nevhodný a agresívny prací prostriedok alebo alergia či precitlivelosť na určité látky, ktoré je možné zistiť alergickým rozborom. V prípade bábätok sa tiež dá uvažovať aj o prenesení alergénnej zložky do tela dieťatka cez materské mlieko pri kojení. Vina za atopický ekzém sa často pripisuje aj chlórovej vode, ktorá extrémne vysušuje pokožku a odporúča sa v takýchto prípadoch znížiť interval kúpania či používať prevarenú vodu. Na ošetrenie atopickej pokožky je vhodné uprednostniť prírodné olejčeky a ak to nie je nevyhnutné, pokúsiť sa vyhnúť hormonálnym krémom, ktoré dieťaťu výrazne zaťažujú organizmus a neriešia podstatu ochorenia.

Citlivá pokožka

Práve v prípade detskej citlivej pokožky by ste nemali váhať nad výberom kvalitnej kozmetiky. Nie je dôležitá značka, no zloženie ktoré daný výrobok má. Prírodná kozmetika je tiež skvelou možnosťou, u ktorej je menšia pravdepodobnosť iritácie pokožky či iných nepríjemností a väčšinou je aj menej parfumovaná, na čo sa často zabúda a práve silná parfumácia aj u zdanlivo vyhovujúceho prostriedku na citlivú pokožku môže spôsobiť problémy.

Najvhodnejšia starostlivosť

Rodičia tiež často deti natierajú mnohými krémami a masťami, aby zaistili dostatočnú hydratáciu malého telíčka, no menej je niekedy viac. Základným pravidlom by mala byť tenká vrstva krému či olejčeka, aby pokožka mala stále možnosť dýchať a pred použitím olejčeka navlhčiť detskú pokožku, kvôli ľahšiemu vstrebaniu oleja. Pri nákupe výrobkov prezrite aj zadnú etiketu na obale a snažte sa vyhnúť najmä parabénom a silikónom, ktoré v kozmetike určenej pre deti nie sú vôbec vhodné.

Starostlivosť o pokožku by mala okrem kozmetických prostriedkov zahŕňať aj vhodnú frekvenciu kúpania a správne osušenie pokožky, pri ktorom sa dá ľahko napáchať veľa škody. Osušku, ktorú používate pre deti je potrebné prať v špeciálnych pracích prostriedkoch a dbať na jej jemnosť. Pokožku utierame postupným prikladaním na telo a nie trením, ktoré by mohlo ľahko podráždiť a narušiť vrchnú vrstvu pokožky.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *