Ochranné pomôcky aj vhodný postoj. Ako správne pracovať s pílou na drevo?

Pílenie dreva si vyžaduje nielen zvýšenú opatrnosť, ale tiež ochranné pomôcky. Stačí chvíľka nepozornosti a môže dôjsť k zraneniu – či už vás, alebo ľudí v okolí. Zodpovednosť pri manipulácii s pílou na drevo sa vypláca nielen pri reťazových, ale tiež ručných pílach. Pripravili sme pre vás krátkeho sprievodcu, ako správne pracovať s ručnou i reťazovou pílou na drevo. Na čo si dať pozor? Aký postoj zaujať? A ktoré ochranné pomôcky sú nevyhnuté pri práci s pílou na drevo?

Na čo si dať pozor pri práci s ručnou pílou

Prvým krokom pre bezpečnú prácu s ručnou pílou na drevo je vybrať vhodnú veľkosť rukoväte a typ čepele. V zásade môžeme povedať, že pre hrubšie kusy drevá sú vhodnejšie píly s menším počtom zubov, pre tenšie drevá a čistejší rez zase čepele so zubami nahusto. Typu píleného materiálu tiež prispôsobte výber tvaru píly.

Ešte pred samotným pílením pre vyššiu bezpečnosť skontrolujte kus dreva, či v ňom nie sú skrutky, zamotaný drôt alebo zahnuté klince. Bezpečnosti práce s pílou tiež pomôže, keď si drevo pevne upevníte – do stojana či zveráku.

Ak sa chcete vyhnúť ohýbaniu čepele, držte lakeť čo najbližšie pri tele. K bezpečnosti práci tiež prispeje, keď budete pílu udržiavať v dobrej kondícii: po každom pílení čepeľ pretrite handrou s trochou oleja a zuby chráňte pred mechanickým poškodením, napríklad zabalením do textílie.

Bezpečná manipulácia s reťazovou pílou

Práca s reťazovou pílou prináša viac rizík ako manipulácia s ručnou pílou na drevo. Na čo si dať pozor? Základom je správne uchopenie píly a postoj. Reťazovú pílu odporúčame držať pevne obomi rukami čo najbližšie k telu. Budete ju mať tak pod kontrolou. Jedna z nôh by mala byť mierne vpredu, kolená pokrčené a chrbát vystretý. Samozrejmosťou je pevný podklad pod nohami.

Pred štartovaním reťazovej píly skontrolujte, či sa reťaz nedotýka zeme, resp. iného podkladu. Zároveň dbajte na to, aby iní ľudia boli v dostatočnej vzdialenosti a tiež informovaní o pílení. Pílu štartujte vždy na mieste, kde ju plánujete používať, neprenášajte ju naštartovanú. Výhodou reťazových píl je množstvo bezpečnostných prvkov: od chrániča rúk cez poistku plynu až po zachytávač reťaze pri jej poškodení, ktoré prispievajú k bezpečnejšej práci.

Ochranné pomôcky pre bezpečnú prácu s pílou

Zdravie na prvom mieste. Zásada, ktorou sa oplatí riadiť pri práci ako s ručnou, tak i s reťazovou pílou. Prirodzene, ochranné pomôcky pre každý nástroj sú rozdielne. Pozrime sa, čo by nemalo chýbať vo výbave pri pílení s reťazovou pílou. Hoci už samotný nástroj má v sebe zabudované ochranné prvky – ako kryt na ruky či zachytávač reťaze pri roztrhnutí – opatrnosti nie je nikdy nazvyš.

Ideálnou ochranou očí, sluchu a tiež hlavy pri práci s reťazovou pílou, ktorú obsiahne jedna ochranná pomôcka, je prilba so štítom a zabudovanými protihlukovými slúchadlami. Samozrejmosťou by mali byť tiež spoľahlivé rukavice, v ktorých sa vám reťazová píla nebude šmýkať.

Neoceniteľnou pomôckou sú špeciálne nohavice vyrobené z protiporezového materiálu. Tento materiál vás dokáže ochrániť aj pri zásahu reťazovou pílou v plnej rýchlosti. Rovnako sa skúste poobzerať po protiporezovom materiáli i pri rukaviciach.

A čo práca s ručnou pílou na drevo? Ani tu by ste nemali podceniť ochranné pomôcky. Minimom sú ochranné okuliare alebo štít a rukavice. V ideálnom prípade rovnako z protiporezového materiálu. Ak si dáte na toto pozor, urobili ste veľký krok k zvýšeniu bezpečnosti pri práci s pílou – či už ručnou, alebo reťazovou.

Kvalitné ručné, priamočiare, kotúčové, reťazové i chvostové píly pre profesionálov aj nadšených domácich majstrov nájdete na www.abse.sk.

Fotografia: © unsplash

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *