Batoľa – ako sa starať o jeho pokožku?

Najčastejšia otázka spojená s novorodencom sa týka jeho starostlivosti o hygienu a kúpania. Preto vám môže pomôcť pár rád ako sa starať o jeho jemnú pokožku.

Kúpanie

V tomto sa názory pediatrov rázne odlišujú. Niektorí tvrdia, že každodenné kúpanie je na správnom poriadku, iní zas tvrdia, že každodenné kúpanie nie je vhodné.

Tak ako to potom je?

  • U zdravých detí denné kúpanie neprekáža. Avšak u detí s nadmerne suchou pokožkou či výskytom ekzému sa denné kúpanie neodporúča, v tomto prípade by bolo vhodné dieťa kúpať raz do týždňa.
  • Intenzitu kúpania preto voľte individuálne. Čo vyhovuje jednému bábätku, nemusí vždy vyhovovať aj druhému.

Avšak aj u dieťatka, ktoré nekúpete denne, je dôležité starať sa o jeho pokožku a čistotu.

Ako sa starať o pokožku v dni, keď dieťatko nie je okúpané?

Novorodenecká pokožka si vyžaduje každodennú starostlivosť. Dbajte na utieranie všetkých záhybov vlažnou prevarenou vodou. Nezabudnite ani na tváričku, genitálie a ritku. Pokiaľ má dieťatko suchú pokožku vždy večer naolejujte detským olejom, týmto pokožku zvláčnite a vytvorí sa ochranná vrstva.

Ako si poradiť so zaparenými miestami?

Bábätká majú citlivú pokožku a zapareniny nie sú ničím neobvyklým. Zapareniny sa najčastejšie tvoria v kožných záhyboch, v podpazuší, na krku či z vnútornej strany stehien. Pokiaľ vznikajú pod plienkou, ide o plienkovú dermatitídu. Jej príčiny sú rôzne, od hnačiek, nedostatočného prebaľovania až po slabé čistenie pokožky.

Pri liečbe je dobré použiť masť s obsahom zinku a odstrániť nedostatky pri starostlivosti o pokožku. Pokiaľ sa stav zaparenín nezlepšuje, je nutné stav konzultovať s pediatrom.

Ako kúpať bábätko?

Dieťatko je možné kúpať kedykoľvek počas dňa, avšak je vhodné aby ste dodržiavali určitý režim. Preto je dobré kúpať ho hodinu pred spánkom, nikdy nie po nakŕmení, pretože dieťa by sa mohlo pri manipulácii pogrckať. Pred kúpaním si nachystajte všetko potrebné čo budete počas a po kúpaní potrebovať (detský umývací gél, hubku, osušku, telový olej, ochrannú masť na zadoček, plienku, vatové tyčinky a čisté oblečenie).

Teplota vody by mala byť približne 37 stupňov. Kúpeľ by mal trvať okolo 5 minút. Teplota v miestnosti by mala byť od 23 do 25 stupňov. Dávajte pozor na pupček, pokiaľ nie je dostatočne zahojený neponárajte bruško do vody. Po kúpeli dieťatko presuňte na prebaľovaciu podložku a jemným pritláčaním osušky dieťa osušte. Pokožku nikdy netrite uterákom, novorodenecká pokožka je veľmi jemná a trením by sa mohla poškodiť.

Ako sa starať o pokožku po kúpeli?

Zdravé dieťa má odolnú pokožku a preto netreba po kúpeli ničím telo krémovať či olejovať. Výnimkou sú časti pod plienkou. Bábätko učešte kefou s jemnými štetinami, ušká vyčistite len na povrchu a nezabudnite podľa potreby noštek vyčistiť vatovými tyčinkami.

Tip: Pokiaľ má dieťatko po kúpeli suchšiu pokožku môžete pridávať do kúpeľa prípravok, ktorý obsahuje tekutý parafín. Je výbornou voľbou, ktorá pokožku premastí a zjemní.

Ako ďalej postupovať?

Ak je dieťatko vykúpané a jeho pokožka je dostačujúco ošetrená je čas na mliečko. Po papaní dieťatku jemne utrieme vlhkou vatičkou pery a prípadné kvapky mlieka okolo pier. Po odgrgnutí je dieťa pripravené na nerušený spánok.

Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. Lea

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *