Reakcie dieťaťa na príchod nového súrodenca

Dve malé deti

Pre malé dieťa môže byť nový prírastok do rodiny extrémne emotívnym zážitkom, ktorý otrasie jeho sebavedomím, najmä dôverou vo vlastnú hodnotu. Nemusí byť iba nadšené, ale aj šokované a zúfalé. Prípravy rodičov na túto traumatizujúcu záležitosť sa ukážu ako nedostatočné vo chvíli, keď už sa nový potomok narodí. Staršie dieťa si praje, aby bolo stále ono to jediné, najmladšie v rodine.

Mnoho detí prechováva súrodeneckú lásku pokiaľ je ešte kojenec. Keď ale začne liezť ako oni, pohybovať sa v jeho prostredí, dostaví sa šok z odloženia a nastupujú príznaky stresu. Až tu si dieťa uvedomí, že súrodenec nie je nejaká hračka, ale ľudská bytosť, s ktorou sa musí deliť o izbu, hračky, či zmrzlinu. U jednotlivých detí sa reakcie môžu líšiť v závislosti od veku. Kým mladšie ho považujú za konkurenta pri ktorom stráca cenu a vytláča ho, staršie deti sa väčšinou tešia, ako sa budú o nového súrodenca starať.

Rodičia by si mali uvedomiť možnú existenciu súrodeneckej rivality a vytvoriť z nej podmienky na rast a nie k uvädaniu. Je potrebné dieťa pochopiť, ako to asi prežíva, zostať s ním v kontakte a tešiť sa spolu s ním.  Namiesto karhania treba uznať jeho pocity, pomôže mu to prejsť týmto náročným obdobím.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky:,
Posledné komentáre
  1. peto

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *