Prvé dni po narodení bábätka, ako môže otecko pomôcť?

Hurá, dieťatko je na svete! Pýtate sa, čo teraz? Vaše podvedomie si kladie plno otázok.  V prvom rade si uvedomte, že potrebuje veľa starostlivosti, pozornosti a lásky. Zo začiatku to bude ťažké. Bude to ťažké pre vás, pre mamičku ale aj pre bábätko. Budete si na seba zvykať a spoznávať sa. Dieťa si potrebuje vybudovať s vami puto. Mamičky to majú v tomto o niečo jednoduchšie. Mamička a bábätko si budujú puto celých 9 mesiacov počas tehotenstva. Preto načúvajte mamičku. Povie Vám čo a kedy máte robiť. Vašou úlohou je „len“ prispôsobiť sa.

Necíťte sa na druhej koľaji

Aj keď si prídete úplne neužitočný, opak je pravdou. Mamička potrebuje vašu oporu a dieťatko potrebuje cítiť od Vás pocit bezpečia. Nebojte sa pripojiť do každodenných povinností, ktoré má mamička s dieťatkom. Nebojte sa mamičke pomôcť, určite to ocení. Mamička prebalí? Vyhoďte použitú plienku. Mamička nakŕmi? Umyte fľašu. Mamička prezlečie? Hoďte špinavé oblečenie do koša na bielizeň. Mamička okúpe? Naolejujte bábätko detským olejčekom. Pamätajte, ste neodlučiteľnou súčasťou, teraz už tvoríte rodinu.

Budujte si spolu puto

Je dôležité zaujímať sa o dieťa hneď od narodenia. Je to maličký uzlík, ale aj tento uzlík vníma veci a ľudí okolo seba. Momenty ako dať dieťa odgrgnúť, ponosiť ho na rukách či pohladkať ho po vláskoch, určite zvládnete. Sú to možno maličkosti, oproti tomu čo robí pre dieťa mamička, ale aj týmito aktivitami si budujete s dieťaťom silný vzťah. Vaše rituály či povinnosti sa budú rýchlo meniť, pretože dieťa bude rásť a jeho nároky budú stále iné. Vy ste však prispôsobivý dospelý človek, ktorého len tak niečo neprekvapí, buďte na zmeny pripravený.

Milujte matku svojho dieťaťa

Pocit lásky v domácnosti, je pre dieťatko dôležité. Ako je spomenuté v odseku vyššie, dieťa vníma. Pokiaľ bude dieťa cítiť od vás harmóniu a vyrovnanosť, bude oveľa uvoľnenejšie. Jeho psychický vývin sa odvíja aj od podnetov, ktoré prijíma zo svojho okolia. Buďte milý, citlivý a chápavý,  je samozrejmé, že mamička po pôrode, môže byť vyčerpaná alebo nervózna. Je to ovplyvnené veľkými zmenami, ktoré jej dieťatko do života prinieslo. Nebojte sa pohladkať ju alebo vypočuť.

V neposlednom rade, buďte sám sebou, robte pre dieťa všetko čo je vo vašich silách. Otec nie je povolanie, je to niečo oveľa dôležitejšie. Je to záväzok na celý život! A aj keď budete so silami v koncoch, pozrite sa na dieťa, robíte to všetko pre neho.

Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. Juraj

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *