Rady pre mužov, ktorí zostávajú na materskej s dieťaťom

Rady pre mužov, ktorí sa rozhodli starať sa o dieťa by mali zahŕňať predovšetkým skúsenosti žien. Práve preto sa vám v tomto článku pokúsim dať množstvo skvelých tipov. V prvom rade oceňujem, že ste si túto cestu zvolili, pretože pravdepodobne ste umožnili manželke viesť kariérny život, prípadne chcete svojej ratolesti plnohodnotne venovať svoj čas. Nech vás už k tomu viedlo čokoľvek, zažijete s vašim dieťaťom naozaj množstvo kvalitného času a budete pri ňom počas formovania jeho bytosti. Ako prežiť toto obdobie bez stresu a naplno si ho užívať?

Bezpečnosť

Asi najdôležitejšou témou v rámci výchovy malého dieťaťa je zabezpečenie jeho bezpečnosti. To zahŕňa predovšetkým tráviť s ním všetok čas a naozaj mu venovať pozornosť. Takýmto spôsobom môžete zabrániť akémukoľvek nebezpečenstvu, do ktorého sa môže dieťatko dostať. Avšak doma potrebujeme okrem starostlivosti o dieťa robiť aj iné povinnosti ako domáce práce, či varenie. Veľmi dobrým pomocníkom teda pre vás môže byť monitor dychu. Čo už v noci, alebo počas dňa bude monitorovať dýchanie vášho bábätka a v prípade, že nastane problém upozorní vás výstražným zvukom.

Takto môžete pokojne počas spánku vášho dieťatka plniť domáce práce a povinnosti a byť si istý, že dieťatko je v poriadku.

Stredobod pozornosti

Ako sme už načrtli, materská/ rodičovská dovolenka sa točí celá okolo malej ratolesti. Pokiaľ teda plánujete množstvo aktivít, ktoré na materskej chcete stihnúť, mali by ste ich prehodnotiť. Najmä v prvých mesiacoch je totiž viac ako nevyhnutné, aby ste sa naplno venovali vášmu klbku radosti. Učíte ho totiž na nový režim a snažíte sa u neho vybudovať základné návyky. V tomto období sa teda vy prispôsobujete jemu a tak nepripadá do úvahy, aby ste to kombinovali s ďalšími aktivitami.

Materská dovolenka = samota?

Väčšina mamičiek sa ocitá počas materskej dovolenky v uzavretom kolobehu, kedy sa poriadne nedostanú z domu. To isté sa môže stať aj u mužov, ktorý si vyberú zostať na rodičovskej dovolenke. Tento aspekt výrazne vplýva najmä na psychické zdravie. Veľmi dobré je stretávať sa s priateľmi, najlepšie s takými, ktorí majú tiež malé deti. Budete tak u detí rozvíjať spoločenský život a tiež to podporí aj zdravie vašej psychiky. Zároveň je aj pre vás aj pre dieťa dobrý pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý si takto môžete spolu dopriať.

Fotografie: pexels

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *