Ako sa vyhnúť kríze rodičovstva

Manželská kríza a dieťa

Obdobie krízy sa dnes nevyhýba ani  takej oblasti ako je rodičovstvo. Od otca sa očakávajú a vyžadujú určité vlastnosti a predpoklady na to, aby sa stal dobrým otcom a mnohí muži, ktorí nie sú schopní tieto náročne úlohy spĺňať sa postupom času dostávajú do rodičovskej krízy, z ktorej návrat je neraz náročný.

Aký by mal byť správny otec? Na túto otázku odpovedá každý zo svojho uhla pohľadu a pritom byť dobrým rodičom neznamená dodržiavať striktne všetky spoločenské pravidlá, mať naštudované knihy o rodičovstve a byť vzorovým oteckom. Otcovstvo si v dnešnej dobe  vyžaduje väčšiu osobnú angažovanosť muža a zároveň aj  výrazne užšiu spoluprácu muža a ženy v manželskom ako aj rodinnom živote. Čo je teda  hlavným predpokladom  úspešného rodičovstva a receptom na vyhnutie sa kríze?

Bezpečie a ochrana

Rola otca by mala zahŕňať detský pocit bezpečia, ochrany a zároveň pocitu, že nie je nič čoho by sa dieťa mohlo báť či už počas dňa alebo v noci, kedy sa mnohé deti boja strašidiel a nemôžu kvôli tomu kvalitne spať. Pre dieťa nie je nič lepšie ako keď mu otecko pred spaním prečíta rozprávku na dobrú noc a uloží ho spať so slovami lásky a podpory. Štúdie už v minulosti poukazovali na to, že čítanie rozprávok pred spaním má hlbší význam ak ich čítajú otcovia –  jednak vytvárajú silnejšie puto medzi otcom a dieťatkom a taktiež  budujú vzory.

Bezpodmienečná láska

Lásku dávať a prijímať by malo byť vaším hlavným heslom v rámci otcovstva. Deti nepotrebujú množstvá nových hračiek, ale bezpodmienečnú a úprimnú lásku rodičov. Keď dieťa pociťuje lásku ovplyvňuje sa tým priaznivo jeho duševný ako aj fyzický vývoj, zmysel pre empatiu a iné významné zložky osobnosti. Nebojte sa deťom ukázať ako ich ľúbite aj keď ste tvrdý chlap a nie je to vašim zvykom, veľmi to ocenia.

Vychovávať a byť vychovávaný

Tým, že vychovávate vaše dieťa sa mnohokrát dostanete do situácii, kedy sa aj vy naučíte niečo nové a bude to práve vaše dieťa, ktoré vás to naučí a ukáže vám nový pohľad na určitú vec či situáciu. Deti vidia náš svet inak a prirodzene nepoznajú obmedzenia, predsudky či klamstvá a preto ich úprimnosť a názor môže byť často zarážajúci, no pritom pravdivý. Stačí niekedy pozorne načúvať tomu, čo vaše deti hovoria a verte, že v tom nájdete obrovsky kus pravdy.

Venujte sa deťom tu a teraz

Ak vaše deti trávia väčšinu dní s mamičkou, snažte sa čas strávený s nimi využívať naplno. Venujete sa športu? Naučte aj vaše deti pravidlám a venujte sa mu, syn sa určite poteší futbalu či stavaniu pevnosti a malá slečna možno s vami bude chcieť zorganizovať piknik a naháňanie sa v prírode – nebráňte sa tomu a užívajte si tieto čarovné chvíle naplno, umožníte tak deťom vytvoriť si krásne spomienky na detstvo a tie sú na nezaplatenie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *