10 vecí, ktoré robí otec lepšie ako mama

Otec nosí syna na ramenách

Každý rodič, či už ide o otca alebo mamu, sa snaží robiť čo je v jeho silách a možnostiach a tak sa vzájomne dopĺňať. Úloha matky je nepopierateľná. No existujú činnosti, v ktorých otecko jednoznačne víťazí.

  1. Ste dôslednejší

Oteckovia dokážu byť k deťom veľmi láskaví, no súčasne vedia lepšie nastaviť pravidlá a trvať na ich dodržiavaní. Keď sa povie nie, znamená to skutočne nie, bez akýchkoľvek podmienok. A deti to jednoducho musia rešpektovať.

  1. Hra s vami je zábavnejšia

Dokážete stráviť hodiny hrania sa s deťmi: autodráhy, schovávačky, gigantické stavby, ktoré sa vzápätí rútia na zem, a to všetko za bujarého smiechu. Detí milujú hry s otcami. Hry sú zábavnejšie, akčnejšie a otcovia sa vkladajú do hry celí, telom aj dušou. A nesnažte sa sám sebe nahovoriť, že keď beháte po izbe ako rozzúrený pterodaktyl, tak si to neužívate tiež.

  1. Varíte kreatívnejšie

Má vaše dieťa chuť na niečo dobré a chladnička je takmer prázdna? Nie je problém. Uvariť vajíčko, zopár paradajok, nastrúhať mrkvu a šup do toho bryndzu. Chutná nátierka je na svete. A že máte dieťa, ktoré do každého jedla len „ďobne“? Je viac ako možné, že teraz si bude pýtať dupľu.

  1. Viete zaujímavejšie čítať rozprávky

Chcú deti pre spaním prečítať rozprávku z knižky, ktorú práve dostali? Hádajte, koho si na čítanie vyberú. Predsa otecka. Otecko vie lepšie meniť hlasy jednotlivých hrdinov,  v rukách drží pravítko, ktoré predstavuje meč a urputne sám zápasí s protivníkom. A deti so zatajeným dychom sledujú, ako príbeh nakoniec skončí.

  1. Lepšie zvládate krízové situácie

Vaše dieťatko sa zranilo a potrebuje rýchlo ošetriť? Dieťa plače a manželka zúfalo behá a panikári? Ste to vy, ktorý zväčša zachováva chladnú hlavu a snaží sa upokojiť situáciu a rýchlo nájsť riešenie. A i keď ani vám nie je jedno, že dieťatko trpí; bez ohľadu na závažnosť situácie, s pokojným hlasom ostatných uisťujete, že všetko bude v poriadku.

  1. Otváranie zaváranín pre vás nie je problém

Dieťatko má chuť na jablkovú výživu a manželka už desať minút bojuje zo zatvoreným pohárom? Vytiahnuté sú utierky, nožíky, nožnice aj mince na uvoľnenie viečka? Vstúpte do dverí a so slovami: „Tu ma máš“  a dieťa zachráňte od hladu. Že je to trochu nadnesené? Veď uvidíte s akými iskrivými očkami bude na vás dieťatko pozerať.

  1. Lepšie zabíjate hmyz či pavúkov

Napadá vám scéna, kedy partnerka stojí s výrazom hrôzy na stole a po zemi lezie malý pavúk? Áno, existuje veľa matiek, ktoré z hmyzu či pavúkov nemajú žiaden strach, no je nepochybné, že v drvivej väčšine sú to práve otcovia, ktorí s pokojom Budha berú do ruky noviny, aby partnerku a deti zachránili od centimetrového pavúčika. No povedzte, čo by bez vás robili.

  1. Neporovnávate svoje otcovské schopnosti s inými oteckami

Poznáte svoje schopnosti a nepotrebujete sa porovnávať s ostatnými otcami, či ich posudzovať. Nesnažíte sa byť dokonalými otcami, vy predsa takými ste. Pre svoje deti určite.

  1. Viete jednoduchšie a rýchlejšie uspať deti

Väčšinou toto pravidlo platí u trochu väčších detí, ktoré už tak veľmi nepotrebujú cítiť blízkosť matky. Otcovia totiž dieťa neuspávajú a nesnažia sa im nasilu dokázať, že teraz v tejto chvíli musí ísť spať, lebo potom bude unavené a nervózne. Vy si jednoducho ľahnete a názorne dieťatku ukážete, čo od neho očakávate. A že zaspíte skôr ako ono samé? Žiadny problém, ukážka je aspoň autentická.

  1. Lepšie improvizujete

Že ste zabudli vlhčené utierky a dieťatko má celé ruky od práve dojedenej zmrzliny? Šup s nimi do pusy a o ostatné sa už jazyk postará.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *