Učíme deti pravidlám bezpečnosti na ceste

Škôlkar na bicykli pri ceste

Bezpečnosť a ochrana detí by mala byť na prvom mieste a preto majú preventívne aktivity a hravé formy vzdelávania sa v tejto oblasti obrovský význam. Čo učiť deti už od útleho detstva a aké aktivity sa v rámci vzdelávania uskutočňujú v našich škôlkach a školách?

Značky a dopravné pravidlá

Aj keď sa to môže zdať u detí v mladšom veku ako zbytočnosť, je veľmi dobré ak poznajú aspoň niekoľko značiek a dopravných pravidiel tak, aby sa vedeli orientovať v doprave. Medzi najdôležitejšie samozrejme patrí naučiť deti rozoznávať farby na semafore a vysvetľovať význam prechádzania na zelenú a prípadnú hrozbu nerozvážneho vchádzania na cestu. Rovnako ako aj fakt, že aj napriek zelenej je nutné uistiť sa, že je cesta voľná a žiadne autá či iné motorové vozidlá neprechádzajú.

Tipy pre bezpečné správanie

  • Reflexné prvky sú dôležitou súčasťou cyklistu aj chodca. Po zotmení alebo pri zníženej viditeľnosti môžu zachrániť život. Pripevnite dieťaťu reflexný pásik na aktovku a oblečenie, aby o ňom ostatní účastníci premávky včas vedeli.
  • Naučte dieťa chodiť vždy po chodníku a ďalej od cesty a pokúsiť sa zamedziť impulzívnemu konaniu či prebiehaniu cez cestu.
  • Ak pri hre padne dieťaťu na cestu lopta či iný predmet, má tendenciu sa poň rozbehnúť a preto poukazujte na riziko neuváženého vybiehania do cesty.

Simulovanie dopravy

Na ochranu detí a vysvetľovanie rizík v praxi sa u nás organizujú mnohé detské náučné podujatia realizované aj v škôlkach a školách.

Simulovanie dopravy je súťaž pozostávajúca z praktickej a teoretickej časti. Žiaci simulujú cestnú premávku na vytvorenom dopravnom ihrisku. Každý ma svoju úlohu a je účastníkom premávky na bicykli, kolobežke či ako chodec a súťažiaci riadia spolu s policajtmi cestnú premávku.

Keď sa uskutoční praktická časť nasleduje teoretická, zložená z otázok o cestnej premávke, dopravných značkách, povinnostiach a vybavenosti cyklistov či chodcov. Tento test sa koná zväčša pod dohľadom odborníkov a je tu aj priestor pre diskusiu a otázky detí ohľadom pravidiel cestnej premávky.

Hravá forma a spojenie teórie s praxou je úspešný spôsob ako naučiť deti správaniu sa na ceste. Dopravnými ihriskami disponujú mnohé škôlky a školy a organizujú na nich podujatia podporujúce bezpečnosť našich detí.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *