Psík dieťaťu prospieva v zdravom vývine

Prírastok bude čo chvíľa vo vašom objatí a vy sa bojíte čo bude s vašim miláčikom? Ako budú na seba reagovať? Neublíži psík čerstvo narodenému bábätku? Určite je potrebné nejakým spôsobom separovať zviera a dieťa. Nenecháte ich jesť zo spoločnej misky ani piť z jedného pohára ale vyhodiť psa za dvere naozaj nie je nutné.

Čo je preukázané?

Vedci potvrdili, že práve mamičkám so psíkom sa narodili zdravšie deti. Vraj tieto deti sú menej náchylné na rôzne alergie a je menšie riziko, že budú v budúcnosti trpieť obezitou.

Tak isto mamičky, ktoré žijú v jednej domácnosti so psíkom a batoľaťom zároveň, sú oveľa uvoľnenejšie a majú vľúdnejší vzťah k svojmu dieťaťu. S prvou teóriou, že zvieratá znižujú výskyt alergií prišiel David Strachan v roku 1989, no potvrdená bola až teraz.

Imunitný systém

Imunitný systém potrebuje tréning, aby sa rozvíjal a posilňoval. Čistota má svoj význam, ale nič sa nemá preháňať. Obohacovanie imunitného systému je dopriate aj vďaka psíkom. Dieťa, ktoré žije v domácnosti so psíkom je oveľa odolnejšie na baktérie či virózy. Samozrejme má oveľa nižšiu šancu byť alergické na srsť či prach. Veď kto lepšie rozvíri doma prach než pes?

S rozumom nič neuškodí

Keď je dieťa väčšie a dožaduje sa psíka chytiť, nie je na škodu mu to umožniť. Pes je mierumilovné zviera a pod vaším dohľadom určite malému bezbrannému dieťaťu neublíži. Dieťa bude mať neopísateľnú radosť, že môže hladkať „to“ čo tak dlho pozorovalo.

Načo dať pozor

Pokiaľ má dieťa vyrastať v jednej domácnosti so psíkom, tak takýto psík musí byť pravidelne očkovaný a odčervený. Pes musí navštevovať pravidelne veterinára a je nutné ho separovať od nečistých zvierat. Psík by mal byť naozaj domácim miláčikom a nemal by byť púšťaný voľne v parku, kde by mohol pojesť nečistoty alebo výkaly. Treba dbať aj na čistotu jeho srsti, je potrebné aby bol pravidelne umývaný a ošetrený pred parazitmi. Jeho pazúry by mali byť pravidelne strihané, aby nepoškriabal dieťa.

Buďte opatrný

Aj keď pes cíti, že dieťa je nevinné stvorenie musíte dávať pozor a nikdy nenechávať psa s dieťaťom osamote. Aj keď si myslíte, že by sa nič nemuselo stať, stále je to len zviera. Pes nevie rozoznať hru od priameho útoku, preto sú k malým deťom vhodné psy s nízkym prahom bolesti.

Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *