Kedy a ako nechať deti doma samé?

Dieťa samé doma pri televízore

Prázdniny, voľné dni či skrátené vyučovanie v škole – toto všetko sú pre deti dôvody na radosť, no pre rodičov často predstavujú problém. Snažia  sa deťom vymyslieť program, zaplatiť tábory a vziať si dovolenku, no nie vždy to vystačí na všetky dni a preto mnohí rodičia stoja pred otázkou či nechať svoje dieťa doma samé pokým prídu z práce a či sú deti dostatočne vyspelé na to, aby ich nevystavili žiadnemu riziku.

Vek je individuálny

Nedá sa hovoriť o presnom veku, kedy je bezpečné nechať dieťa doma samé. Každé dieťa má inú povahu a aj iné reakcie, väčšina detí reaguje príliš emotívne a hlavne okamžite a nepremyslene – čo práve môže byť problémom. Vo všeobecnosti sa odporúča nechať dieťa doma samé od veku približne 10 – 12 rokov a to nie na celé dni.

Hľadanie riešenia

Veľkým problémom býva to, že rodičia deti doma samé nechať nechcú no možnosti čerpania dovolenky majú obmedzené a situácia ich k tomu donúti. Riešením môžu byť cez letné prázdniny napríklad klasické tábory či aspoň denné tábory, kde deti môžu stráviť čas aspoň počas hodín, kým ste v práci.

No  mnohí rodičia nemajú financie na to, aby svojim deťom mohli celé prázdniny platiť tábory či opatrovateľku a tak ak k nim patríte, je aj možnosť dohodnúť sa s rodičmi kamaráta vášho dieťaťa a vypomôcť si tak, že niektoré dni budú deti u vás a dohliadnete na ne a naopak dni, kedy nemáte čas pôjdu deti k jeho rodičom a tí sa o nich postarajú. Pre samotné deti je to dobré riešenie v tom, že sa môžu hrať s kamarátmi, ktorých poznajú a nie sú v novom kolektíve ako to býva v táboroch, čo niektorým deťom spôsobuje problémy s aklimatizáciou.

Čo nezanedbať

Ak vás predsa situácia donúti nechať dieťa doma samé dlhšiu dobu je niekoľko dôležitých vecí, ktoré treba s dieťaťom prebrať a upozorniť ho na ne.

Dohodnite sa, že vám dieťa zavolá keby sa niečo stalo alebo išlo von s kamarátmi čo i len na dvor pred domom aby ste boli informovaní.

Preberte s ním bezpečnosť a aj také základné veci, že nemá cudzím ľuďom otvárať dvere a pri odchode z bytu či domu zamknúť a vždy si na seba dávať pozor.

Veľa záleží na skúsenostiach dieťaťa a na tom, ako zvykne reagovať. Skúste ho naučiť reagovať rozvážnejšie a vysvetliť mu možné riziká a ako by sa mal v konkrétnych situáciach zachovať

Nechajte mu pre istotu na viditeľnom mieste aj všetky dôležité telefónne čísla, ktoré by mohlo potrebovať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *