Aj učiť sa treba naučiť
Písanie domácich úloh s deťmi je pre oteckov neraz náročná situácia. Mnohokrát snaha o trpezlivosť vyústi aj tak do výbuchu emócii a neschopnosti dieťaťu vysvetliť čo má robiť. Učenie sa s deťmi teda vyžaduje veľkú účasť a pevné nervy rodiča a najmä to, aby sa aj on sám naučil ako má učiť. Neberte prípady, kedy sa vám nepodarilo dobre dieťa nasmerovať ako vaše veľké zlyhanie ale ako príležitosť sa to naučiť.
Skúste hrať rolu pedagóga
Niekedy sa stáva, že deti výklad od učiteľa nepochopia a v takomto prípade sa môžete skúsiť zahrať na pedagóga vy a učivo dieťa doučiť. Ak máte doma malého školáka učivo hravo zvládnete a v prípade starších detí by malo postačiť si učivo dopredu naštudovať aby ste pochopili podstatu a následne ho vysvetliť dieťaťu v jeho reči.
Je možné, že od vás ako od rodiča, ktorému plne dôveruje učivo prijme a pochopí lepšie. V prípade, že je učivo náročne a vy si neviete dať rady môžete využiť doučovateľské služby využívané mnohými rodičmi.
Využite videá, dokumentárne filmy a pokusy
Dnešná informačná doba nahráva rodičom v tom, že môžu pomôcť deťom ľahšie pochopiť učivo pomocou internetu, kde je dostupných mnoho videí pre žiakov základných škôl a hravou formou sa ho tak naučiť.
Okrem internetových zdrojov môžete využiť aj rôzne dokumenty, ktoré sa hodia najmä pre biológiu ale aj dejepis pri ktorom deti z historických dokumentov ľahšie porozumejú súvislostiam z našich ale aj svetových dejín. Na predmety ako fyzika môžete vyskúšať urobiť pokusy, ktoré deti zaručene budú baviť a naučia sa tak fyzikálne zákony.
Mnemotechnické pomôcky
Ak sa vašim deťom ťažko učí naspamäť skúste im pomôcť mnemotechnickými pomôckami. Sú to slová, vety, básničky, rýmy, piesne alebo príbehy ktoré deťom pomáhajú lepšie si zapamätať určité informácie.
Vymyslite im vlastné mnemotechnické pomôcky alebo naučte deti niektoré, zo známych ako napríklad: Šetri sedem oslov 6378 km – polomer Zeme či mnemotechnickú pomôcku pre rímske čísla LaCo DoMa – L C D M – 50 100 500 1000.
Fotografia: © BigStockPhoto.com