Cestovanie s deťmi

Rodinné cestovanie autom

Presúvanie sa a cestovanie s deťmi môže byť neraz náročnou situáciou pre oboch rodičov. Ak plánujete dovolenku do vzdialenej destinácie či len jednodňový výlet, pripravte sa naň dostatočne  dopredu, aby ste si ho mohli naplno užiť a neboli vyčerpaní  len zo samotnej cesty a vystrájania vašich detí. Akým dopravným prostriedkom je najlepšie cestovať?

Cestovanie autom

Cestovanie autom je považované za najideálnejší druh dopravy pre rodiny s deťmi. Dieťa má v aute viac súkromia, lepšie podmienky pre zaspávanie a neruší prípadným plačom ostatných spolucestujúcich. Veľkou výhodou je, že si môžete spraviť prestávku kedykoľvek počas cesty a nemusíte rešpektovať presne naplánované časy prestávok ako je to napríklad pri autobusovej doprave. Dôležité je ale aj napriek tomu, že by deti nevyžadovali prestávku zastaviť minimálne každé 2-3 hodiny aj kvôli dospelým a oddychu vodiča. Zastavte, ponaťahujte stuhnuté svalstvo a doprajte si chvíľu psychického relaxu, čo je dôležití najmä pri dlhších cestách. Ideálne je v takýchto prípadoch ak by sa mohli rodičia striedať pri šoférovaní a zamedzili tak únave.

Železničná doprava

Výlet alebo dovolenka vlakom býva pre deti veľkým dobrodružstvom, mnohé vlaky sú prispôsobené aj pre cestovanie rodín s deťmi a najmä na dlhú vzdialenosť. K dispozícii je viacero wc a aj jedálenské vozy. Problémom je, že často železničná trať nevedie práve cez významné turistické destinácie a preto je potrebné na stanici prestupovať a dopraviť sa napríklad autobusom do danej destinácie, čo znižuje opäť komfort a  môže byť únavné a stresujúce pre malé deti.

Lietadlo a deti?

Preprava lietadlom je považovaná za veľmi vhodný spôsob dopravy s deťmi, výrazne znižuje čas cesty s porovnaním s autobusom či autom a je teda rýchla a pohodlná, no naopak sa dlhšiu dobu zdržíte v letiskových priestoroch a odletových halách, kde môže byť deťom dlho. Výhodou je aj fakt, že deti v nízkom veku môžu lietať zadarmo a tak vás cesta výjde finančne výhodnejšie.

Autobusová doprava

Ak vás čaká dlhá cesta autobusovou dopravou s malými deťmi, vedzte že to môže byť náročné. Cestovanie autobusom sa odporúča skôr na menšie vzdialenosti alebo pre rodiny s väčšími deťmi. Malé deti nemajú v autobuse veľa pohodlia a problémom často býva aj wc, na ktoré sa dostanú až keď vodič zastaví na plánovej zastávke. Všetko ale záleží od vybavenosti a naplnenia autobusu, pretože niektoré autobusy poskytujú dostatok osobného priestoru, pohodlné a polohovateľné sedačky, toalety a vysokú úroveň komfortu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *