Vytvorte si detský futbal v škatuli od topánok

Dieťa s futbalovou loptou na ihrisku

V domácnosti sa nájde veľa vecí, ktoré sa dajú využiť na úplne iný účel, ako boli pôvodne vyrobené. Tak prečo nevyužiť takú škatuľu od topánok na hranie futbalu. Znie to možno trochu zvláštne, no výsledok stojí za to a dlhé zimné večery budú o čosi zaujímavejšie a zábavnejšie. A pritom je to naozaj veľmi jednoduché.

ČO BUDETE POTREBOVAŤ:

 • Škatuľu od topánok (veľkosť závisí od toho, aké veľké ihrisko chcete mať)
 • Nožnice
 • 10 ks štipcov na bielizeň v dvoch farbách (5 ks jednej farby a 5 ks inej farby)
 • 4 ks tyčiek (hrubšie drevené paličky, alebo tenšie bambusové)
 • Farebnú lepiacu pásku, príp. korkové zátky
 • Lepiaca pištoľ
 • Sieťka zo zeleniny alebo ovocia
 • Pingpongovú loptičku

AKO NA TO:

 1. Zoberte si škatuľu od topánok s dostatočnými rozmermi na výšku a šírku budúceho ihriska. Nožnicami vystrihnite otvory do škatule tak, aby predstavovali dve bránky oproti sebe. Vystrihnutý obdĺžnik však neodstrihujte úplne. Neskôr bránku ešte treba dotvoriť k dokonalosti.
 2. Na dlhších častiach škatule urobte 4 diery v pravidelných odstupoch, ktoré budú slúžiť na vsuniete paličiek k ovládaniu hráčov. Dierky umiestnite viac k vrchnej časti škatule, aby mali „hráči“ dostatok priestoru pre pohyb. Môžete na to použiť nožík, nožnice, alebo iný ostrý predmet. Dierka by mala mať približne veľkosť priemeru tyčky. Pokiaľ bude príliš veľká, palička v nej nebude stabilne držať.
 3. Vsuňte do otvorov prichystané paličky a upravte ich dĺžku tak, aby sa vám s nimi dobre pohybovalo a neboli príliš dlhé či krátke.
 4. Konce dvoch paličiek prelepte farebnou lepiacou páskou. Rozlíšite tým mužstvo, ktoré ovládate. Namiesto pásky je možné použiť aj korkovú zátku, ktorú na konce zapichnete.
 5. V každom tíme budú piati hráči; dvaja z nich budú pri bránke, traja v strede ihriska a to z každej strany hracieho poľa. Zoberte si štipce na bielizeň a rozmiestnite „hráčov“ prichytením na paličky. Na každej z nich musí byť iná farba štipcov. Tip: Pokiaľ nemáte rôzne farby štipcov, postačia vám klasické drevené a poverte deti ich nafarbením vybranou farbou. Tak získate dve rozoznateľné farby tímov.
 6. Aby štipce dobre držali a neposúvali sa po tyčke samovoľne, môžete ich prilepiť pomocou lepiacej pištole.
 7. Nakoniec si zoberte sieťku, v ktorej bežne predávajú ovocie (mandarínky, pomaranče…) alebo zeleninu (zemiaky, cesnak…) a odstrihnite z nej taký kúsok, aby zakryl otvor vytvorený pre bránku. Lepiacou pištoľou sieťku prilepte na okraj otvoru. Tým zabezpečíte, že vám pri hre nebude loptička vybiehať mimo hracieho poľa, ale zachytí sa v sieťke.
 8. Tak a teraz si už môžete zahrať stolný futbal s deťmi aj doma.

TIPY:

 • Ak chcete, aby bolo ihrisko viac autentickejšie, môžete na dno škatule nalepiť zelený papier, na ktorý vyznačíte biele čiary na hracej ploche a stredový kruh.
 • Z veka škatule možno vytvoriť hľadisko, kde nakreslíte hlavy divákov.
 • Vonkajšia časť škatule bude efektnejšia, ak ju oblepíte farebným baliacim papierom.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *