Otec chlapčeka a dievčatka. Aké sú rozdiely?

Šťastná rodinka s deťmi

Pokiaľ ste vo vzťahu dieťatko len plánovali, určite ste si v hlave premietali, či by ste chceli radšej dievčatko alebo chlapčeka. Možno ste si predstavovali malého futbalistu, ktorý pôjde vo vašich šľapajach a ktorému budete fandiť na tribúne. Alebo patríte k oteckom, ktorí sú stále obklopení mužským pokolením a túžba po dievčatku bola silnejšia? Mať však dcéru alebo syna neznamená len to, či sa v skrini budú objavovať sukne, alebo šortky, alebo to, či bude chodiť na futbal alebo tanec. Vaša úloha v rodine je pri dcére jednoducho iná ako pri synovi.

Starostlivosť – pre otecka je jednoduchšie postarať sa o chlapca

Či už ide o prebaľovanie alebo kúpanie, s väčším pokojom pristupujú muži k chlapcovi, ako k dievčatku. To je v mužských očiach oveľa krehkejšie. A keď potomok vyrastie a príde k tomu, aby ste sa postaral o jeho vypravenie do škôlky, so synovým šatníkom zrejme nenarazíte na žiaden problém. Čo však, keď uvidíte v dcérinej skrini rôzne sukničky, šaty, legíny, capri nohavice či overal? Vyhraďte si v takomto prípade na obliekanie viac času. Zrejme to nebude prebiehať štýlom: „Šup šup, zober si tričko a nohavice a ideme“. A keď už sa nejako v dcérinom šatníku zorientujete, počítajte s tým, že váš prvý vybraný variant oblečenia bude odmietnutý. Fáza sponiek a gumičiek býva potom ešte zaujímavejšia. A ďalší problém nastáva, keď treba ísť s dieťaťom na záchod. Ktorý vybrať, ak máte dcéru? Pre vás prirodzene pánsky, no z dcériných úst si zrejme pritom vypočujete nejednu námietku.

Trpezlivosť – otec máva väčšiu trpezlivosť s dcérou

Aj keď si to neuvedomujete, pri dcére nestrácate tak trpezlivosť ako pri synovi. V dôsledku rovnakého pohlavia otcovia často neúmyselne očakávajú od syna viac ako od dcéry. Zatiaľ čo pri synovi zvyšujete hlas už pri menšom zaváhaní, k dcére pristupujete so súcitom a slovami podpory. Vyplýva to z toho, že zo syna ako budúceho manžela a živiteľa rodiny sa snažíte vychovať muža, ktorý sa v živote nestratí a súčasne sa dobre postará a zabezpečí svoju budúcu rodinu tak, ako sa o to snažíte vy.

Voľnosť – synovi otec poskytuje väčšiu voľnosť

Podporujete syna v šplhaní sa na horolezeckú stenu, či v jazde na bicykli dolu brehom? Učíte ho vyliezť po rebrinách ešte len čo začne chodiť? Nič nezvyčajné. Otcovia majú tendencie dcéry ochraňovať do takej miery, že im často zakazujú činnosti, ktoré sú v rovnakom veku pri synoch  úplne bežné a každodenné. Dcéry sú v mužských očiach oveľa jemnejšie, zraniteľnejšie a v ideálnom prípade by ich veľa otcov od seba nepúšťalo na krok. A keďže vedia, že to nie je dlhodobo možné, pokúšajú sa o to aspoň dovtedy, kým môžu.

Neha – väčšiu nežnosť prejavuje otec k dcére

Samozrejme tu nejde o to, že by mal otec viac rád dcéru ako syna. Vôbec nie. Láska k deťom je rovnaká, či už ste otcom chlapca, alebo dievčaťa. No pri prejavoch nehy vystupuje otec jednoznačne nežnejšie k dcére ako k synovi. Zároveň otcovia svoju princeznú označujú zdrobneninami mena, či milými prezývkami. Pri chlapcovi zvyknú otcovia svoju náklonnosť prejavovať viac prostredníctvom hier, nie dotykov.

Bez ohľadu na to, či ste otcom pokračovateľa rodu alebo malej princeznej, je jednoznačné, že vaša úloha v rodine je kľúčová. Nečudujte sa, keď syn bude napodobňovať vaše gestá a pohyby, zatiaľ čo vás dcéra bude prosiť, aby ste si ju zobrali za ženu, pretože iného muža nechce. Matky síce tvoria teplo domova, no vy zase vytvárate spojenie s okolitým svetom. Pripravuje deti na prekážky, ktoré ich môžu v živote postretnúť, aj keď prirodzene pri synovi viac útočnejšie, pri dcére zase ochranárskejšie. No už len príklad, ktorý vo vás vidia, formuje ich budúce činy.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *