Prekvapivé mýty o rodičovstve

V nasledujúcom článku vám prinášame prekvapivé mýty o rodičovstve, ktoré pozná každý rodič, no nie každý vie, ktoré sú pravdivé.

Mýtus: „Rozmaznávate svoje dieťa, ak zakaždým, keď zaplače, ho zdvihnete na ruky.“

Pravda: Pravdou je, že nemôžete rozmaznať novorodenca. Ak sa vaše dieťa upokojí, keď ho zdvihnete na ruky, potrebuje byť zdvihnutý. Ale dôležitejšie je, že budete reagovať na jeho potreby. V prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa sa rozvíja pocit dôvery. Ak ho pri plači budete ignorovať, nevyvoláte u neho žiadnu dôveru. Dieťa staršie ako šesť mesiacov je potrebné nechať sa chvíľu vyplakať, aby zistilo, že môže prežiť tých pár minút bez toho, aby sa k nemu niekto ponáhľal. Nebojte sa, možno sa cíti osamotený, ale vie, že sa k nemu vrátite naspäť.

Mýtus: „Cukor spôsobuje hyperaktivitu u vášho dieťaťa.“

Pravda: Bez ohľadu, či ste to pozorovali na vlastných alebo cudzích deťoch, neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu tejto viery. Samotný cukor nie je vinníkom. Akékoľvek potraviny, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, môžu spôsobiť adrenalínový nárast, čo vedie k výbuchu energie, teda k hyperaktivite. Tento účinok je zmierniteľný vlákninou, ktorá pomáha potravinám prechádzať stabilným tempom do krvného obehu. Takže ak je vaše dieťa hyperaktívne, vedzte, že je normálne, ak k svojim raňajkám pridá cukor, pokiaľ je s vysokým obsahom vlákniny.

Mýtus: „Vaše chodidlá narastú, ak budete  tehotná.“

Pravda: Nenarastú. Zvyčajne sa iba rozšíria o polovičné číslo kvôli opuchu, keď očakávate bábätko. Ani váš žalúdok nevyzerá rovnako v tomto období, tak nie je divu, že aj ostatné časti vášho tela sa menia.

Mýtus: Nehovorte: „Pretože ja som tvojou matkou a urobíš ako som povedala!“

Pravda: Skutočnosti táto veta je dobrým spôsobom, ako ukončiť nevhodné rokovania. Tú skúsenosť už poznáte: Vysvetlila ste dcére, že musí ísť spať, lebo iba tak deti narastú, ale ona sa spýta aj tretíkrát: „Ale prečo?“ V tomto prípade, už nemáte po ruke žiadnu racionálnu odpoveď. Aby ste nevyzneli ako vaša matka, môžete povedať: „Pretože ja som tvoja matka a ty si moje dieťa, a naozaj nie je čo ďalej diskutovať o tejto téme.“

Mýtus: „Podplácanie dieťaťa je vždy zlým nápadom.“

Pravda: Podplácanie dieťaťa je takmer vždy zlým nápadom. Ale aj keď sa tomu viete vyhnúť v 98% prípadov, počas tých 2% jednoducho siahnete po menšom podplácaní. Ak napríklad naozaj potrebujete, aby vaša dcéra sedela počas svadby rodinného príslušníka ticho, môžete jej sľúbiť, že na konci dňa jej kúpite vysnenú hračku.

Tak prečo nepoužívať podplácanie častejšie? Prakticky povedané, podplácanie stojí peniaze a rýchlo stráca svoju účinnosť. Dieťa sa tiež naučí to využívať, keď chce niečo dostať.

Mýtus: „Rodičia by sa nemali hádať pred deťmi.“

Pravda: Toto je pravdou. Ak sa však dokážete hádať v nízkej hlasitosti, s pokojnou diskusiou, môžete tak urobiť aj pred dieťaťom. Vaše dieťa sa tak naučí správnemu riešeniu konfliktov v rámci zdravého vzťahu s dospelým. V opačnom prípade hlasný krik rodičov a silná artikulácia môže dieťaťu veľmi uškodiť, lebo až zúfalo potrebuje vo vás vidieť samotnú dokonalosť a tak si myslí, že vaša hádka je jeho vinou.

Mýtus: „Ak nereagujete na každé zlé správanie pevnou rukou, stratíte kontrolu nad svojím dieťaťom.“

Pravda: Nie je možné reagovať na každé zlé správanie pevnými nervami, ale biť dieťa pri každom nevhodnom správaní vôbec nie je správne. Keďže však nálada nemusí byť rovnaká ako včera, keď vaše dieťaťa pol hodinu pred spánkom skákalo na posteli a vy ste úplne pokojne napomínali, dnes vás niekto nahneval v práci, a aj keď to ľutujete, vystrelila vám ruka. Zachovajte pokoj. Vysvetlite dieťaťu situáciu. Povedzte, prečo ste nahnevaný. Povedzte mu, že to ľutujete a upokojte ho.

Ste rodičia a každý z vás je iný. Netrápte sa nad tým, ak nie ste niekedy super mama alebo super otec. Nikto z nás nie je. Vedzte, že pre vaše dieťa ste tým najkrajším a najdokonalejším stvorením.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *