Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj dieťaťa

Výchova detí nie je ani zďaleka ľahkou záležitosťou. Je to taká skúška, ktorou by chcel každý rodič úspešne prejsť. Je samozrejmé, že každý rodič si svoje dieťa chráni a chce ho čo najlepšie vychovať. Sú tu však aj isté situácie a faktory, ktoré niekedy nedokážeme ovplyvniť a tiež našich potomkov svojim spôsobom vychovávajú a formujú. Ktoré to sú?

Kamaráti v škole/ škôlke

Nemôžeme povedať, že kamaráti sú len  negatívnym faktorom, ktorý ovplyvňuje vývoj dieťaťa, no niekedy je tomu tak. Nedá sa vždy dokonale ustriehnuť  s kým sa naše dieťa bude stretávať v škole či škôlke. A každý takýto kamarát dáva do života vášho syna/dcéry isté zvyky, správanie a svojim spôsobom aj svetonázor. Preto dajte pozor, kto sú kamaráti vášho dieťaťa a s kým trávi najviac času.

Sociálne siete

Sociálne siete sú produkt dnešnej vyspelej doby. Nemôžeme sa im vyhnúť, ale môžeme si na ne dať pozor. Cez sociálne siete sa môže vaše dieťa dostať k ľuďom, ktorí neprispievajú k jeho správnemu vývoju. Môže tam spoznať ľudí, ktorí budú formovať jeho svetonázor a dávať do hlavy rady ako sa má správať a pritom to nebudú rady podľa ,,kostolného poriadku“. . Dávajte si pozor kde všade je vaše dieťa prihlásené alebo zaregistrované. Určte si doma pravidlá, podľa ktorých sa bude syn/dcéra riadiť a ktoré nesmie prekročiť (aj čo sa týka sociálnych sietí).

Učitelia

Učitelia by mali deti najmä učiť no aj vychovávať. Výber školy by ste mali teda dôkladne prehodnotiť. Aj učitelia prispejú k formovaniu sa vášho dieťaťa a to v nemalej miere. Je dôležité aké má vzťahy váš syn či dcéra s učiteľmi, profesormi, či vychovávateľkami. Je dobré si teda tieto základné veci vždy overiť.

Prostredie v ktorom žije

Ak vaše dieťa žije v dome, kde sú neustále hádky a jeho životné prostredie vôbec nič nehovorí o láske, pokore a tolerancii, nečakajte nič dobré. Dieťa potrebuje dobrý príklad. Od malička sa učí napodobňovať správanie svojich rodičov a rodiny. Treba mu vytvoriť tak príjemné a láskyplné zázemie, pretože ak žije v zlom prostredí, nebude sa z nebude vyvíjať tak, akého by ste chceli.

Chráňte svoje dieťa pred týmito vplyvmi, no zároveň mu dajte normálny a zdravý vývoj. Rozprávajte sa, zdieľajte svoje názory alebo situácie, ktoré sa vám prihodili. Nedovoľte aby sa vaše dieťa uzavrelo pred vami samotnými.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *