Kto sa má starať o dieťa predškolského veku?
Výsledky rôznych výskumov dokazujú, že ak dieťa začne chodiť do predškolského zariadenia ešte pred dovŕšením piateho roku veku, zlepší sa jeho IQ a kognitívne výkony. Opačný vplyv a stopy to ale môže mať na jeho emocionálnom zdraví a EQ. Odlúčenie spôsobuje stres. Do tela dieťaťa sa vyplavuje stresový hormón kortizol, ktorý môže vo vysokých hladinách poškodzovať v mozgu vyvíjajúce sa štruktúry. Následkom dlhodobému vystavenia stresu v detstve môže byť v neskoršom veku nastavenie organizmu na trvalé neprimerané reakcie.
Hladina stresového hormónu počas dňa nie je rovnaká. Aj keď sú rodičia presvedčení, že ich deťom je v škôlke dobre, v skutočnosti môže mať vysokú hladinu kortizolu, aj napriek tomu, že sa javí ako spokojné. Nebezpečenstvo tejto situácie spočíva v tom, že spokojne vyzerajúce deti nedostávajú citovú podporu, hoci ju potrebujú. Štúdie preukázali, že u väčšiny škôlkarov počas dňa neklesá, ale naopak sa zvyšuje. Prudko začala klesať až keď sa vrátili k rodičom. Zistili tiež, že batoľatá, ktoré sa v jasliach hrali s inými deťmi mali túto hladinu nižšiu, ako tie deti, ktoré sa hrali sami.
Čo robiť ak potrebujete náhle dlhodobo odcestovať, ale nechcete aby to ovplyvnilo vývin dieťaťa? Závisí to od toho, komu bude dieťa počas vašej neprítomnosti zverené. Netreba sa obávať, ak sa o dieťa bude starať partner, ktorý mu poskytuje citovú oporu. Odlúčenie sa prejaví negatívne vtedy, ak dieťaťu nie je poskytnutá dostatočná citová opora. Dieťa môžte počas dňa zveriť aj opatrovateľke, ak viete, že sa mu bude láskyplne venovať. Dobrá opatrovateľka pohotovo reaguje na každý podnet vyslaný dieťaťom a nie až vtedy, keď dáva najavo svoju nespokojnosť a má zvýšenú hladinu kortizolu.
Fotografia: © BigStockPhoto.com