Najčastejšie chyby pri výchove dieťaťa
Každý rodič chce byť zrejme tým najlepším otcom alebo matkou na svete, chce vychovať z dieťaťa osobu, ktorá bude úspešná, zdravá a hlavne šťastná. Niektorí rodičia to však preháňajú a často si to ani neuvedomujú, že svojmu potomkovi viacej škodia, ako pomáhajú. Dnes vám ukážeme 5 najčastejších chýb, ktorých sa rodičia dopúšťajú pri výchove dieťaťa.
Dieťa dostane všetko
Častá chyba rodičov, ktorých detstvo bolo smutné, bez darčekov a často vo veľkých finančných problémoch. Snažia sa svojmu potomkovi vynahradiť to čo im počas ich detstva chýbalo. Na jednej strane je skvelé aby dieťa malo všetko nevyhnutné čo potrebuje, ale na druhej strane, všetko má svoje hranice. Ak má dieťa veľa hračiek alebo iných darov, rýchlo si ich prestáva vážiť a to už nie je dobré.
Rodič = tréner
Chyba hlavne u oteckov, ktorých veľký sen stať sa super športovcom akosi stroskotal. Snažia sa svoje deti nútiť na hranie futbalu, hokeja alebo iného športu za cieľom aby z neho bola mega hviezda. Avšak zabúdajú na jedno, touto cestou akurát znechutia svojho potomka, ktorý bude silou-mocou odmietať hrať akýkoľvek šport. Nechajte dieťa samé rozhodnúť sa či chce ísť hrať nejaký šport, ak si ho vyberie samé, uvidíte ako ho bude mať rado!
Vysedávanie pred počítačom alebo televíziou
Možno ste toho názoru, že moderná technika patrí do každodenného života. To však neplatí u detí! Dieťa potrebuje pohyb, čerstvý vzduch a priateľov. To že mu dovolíte sedieť doma pred počítačom dlhé hodiny spôsobí akurát samotu, únavu, slabší zrak a tiež stratu kreativity. Namiesto novodobej techniky radšej preferujte klasické spoločenské hry.
Veľa slobody
Nie, milí rodičia. Nechceme vám nakázať aby ste boli posadnutí kontrolovaním svojich potomkov, chceme vás upozorniť iba na jednu chybu, ktorú si často ani neuvedomujete. A tou je veľká sloboda vo virtuálnom svete, ktorá nerobí nič dobré. Deti čoraz častejšie trávia svoj volný čas za počítačom napojeným na internete. Nezabudnite preto kontrolovať čas, ktorý strávia za počítačom ale hlavne to s kým si tadiaľ píšu, a ako často. Poučte dieťa, že aj vo virtuálnom svete číhajú hrozby ako v reálnom. A že všetko má svoje hranice.
Neriešime jeho správanie
Dieťa kričí, búcha sa o zem kvôli novej hračke a mi reagujeme nezaujato? Chyba! Tento prístup vás dovedie akurát k agresívnemu dieťatu bez ohľadu na druhých. V prvom rade sa ale zamyslite nad príčinou podobného správania, často za tým bývajú nevhodný rovesníci, agresívne programy v televízií alebo zle vybratý vzor/hrdina dieťaťa. Radíme vám, priateľsky sa s dieťaťom porozprávať a až po zvážení situácie vhodne zasiahnuť.
Fotografia: © BigStockPhoto.com