5 zlozvykov ktorými vplývate na deti

Muž leží pri laptope

Deti sú naším zrkadlom a preto by si mal každý rodič dať pozor na svoje zlozvyky, ktoré by si neprial vidieť u svojich detí. Opakovanie detí po dospelých funguje stopercentne a najviac najmä v tých prípadoch, keď si myslíte že to deti po vás nezopakujú a neurobia tú istú chybu. No v detskom svete ste pre ne vy tými, ktorí konajú len správne a nasledovaniahodne. Využite túto šancu u vašich detí už v útlom veku a ukážte im ten správny smer v živote.

Akými zlozvykmi môžete vplývať na deti?

Nie ste vzorom

Najväčším zlozvykom sú práve veľké požiadavky na deti a príkazy bez podloženia. Ak chcete niečo od vašich detí, musíte im najskôr ísť príkladom –  len tak prirodzene pochopia dôvody a zmysel danej veci, ktorú od nich vyžadujete. Pokúste sa byť menej direktívny a namiesto toho deťom vysvetľovať a ukazovať na vlastnej osobe aj tie najzákladnejšie veci ako sa správať k ostatným ľuďom, komunikovať či byť empatický.

Zlé stravovacie návyky

Siahajú vaše deti výlučne po nezdravom jedle? Možno na tom máte podiel aj vy – štúdie dokázali že v genetickom materiáli sú zakódované  aj informácie o otcovom životnom štýle a po počatí sa prenášajú na potomka. Keď už neovplyvníte tento fakt, skúste aspoň doma obmedziť konzumáciu nezdravých jedál a vysvetlite deťom, prečo by sa im mali vyhýbať.

Príliš veľa stresu

Mnohí muži prichádzajú domov z práce vystresovaní a podráždení  a pre deti je to často jediný čas, kedy vidia otecka. Takýmto spôsobom, síce nedobrovoľne, vytvárate u detí dojem, že stres je každodenná súčasť  ich budúceho života. Skúste teda popracovať na spôsoboch ako veľkému stresu predchádzať a ukážte to aj svojim deťom. Môžete  vysúšať relaxačné cvičenia, metódy sebareflexie, ale aj meditácie.

Málo fyzickej aktivity

Ak chcete aby vaše deti nesedeli celý deň pri počítači a využili voľný čas aj na pobyt vonku a zmysluplné  fyzické aktivity musíte sa pozrieť najskôr na seba. Ak aj vy presedíte väčšinu voľného času pri televízii nemôžete očakávať, že vaše deti budú vidieť vysedávanie doma ako zlú aktivitu.  Choďte si zašportovať spolu a predstavte dieťaťu, že je mnoho možností voľnočasových aktivít, ktorým sa môže venovať.

Nedostatok spánku

Spánok je esenciálnou zložkou života človeka. Odborníci radia spať denne aspoň 6-8 hodín s prípadným poobedným spánkom, ktorý by ale nemal trvať viac ako 20 minút. Neponocujte zbytočne pokiaľ to nie je nutné a dbajte na kvalitný spánok, ktorým ukážete aj deťom že do postieľky je potrebné ísť skôr, aby ráno boli svieže a pripravené na nový deň.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *