Zle spíte? Skúste tieto triky

Muž trpiaci nespavosťou

Aj Vám sa  často stáva, že sa ráno budíte unavený a bez známok energie ktorú by ste počas spánku mali načerpať? Spánok je veľmi dôležitou súčasťou života a preto presviedčanie tela, že vy ho toľko nepotrebujete a na kvalite nezáleží sa môže nepekne odraziť na vašom organizme. Nielenže budete viac náchylný na stres, budete aj namosúrený a skôr či neskôr to bude nepríjemné aj pre vaše okolie. Ak túžite po kvalitnom spánku, ktorý stále neprichádza skúste niektoré z nasledujúcich trikov.

Význam tmy

Ak zaspávate pri zapnutom svetle či máte rovno pri okne verejné osvetlenie oberáte sa o kvalitný spánok. V tme sa tvorí hormón melatonín, ktorý je zodpovedný za dobrý a kvalitný spánok. Preto na noc vypnite všetky zdroje osvetlenia a v spálni zatemnite okná pomocou hrubších závesov či žalúzii.

Rutina

Aj napriek tomu, že vás láka si cez víkend pospať až do obeda nemusí sa to vždy vyplatiť, najmä ak máte problémy so spánkom. Vtedy je dôležité vytvorenie rutiny a teda ísť spať každý večer približne v rovnakom čase a tak isto aj vstávať. Tým si organizmus zvykne na túto dobu a prirodzene sa vám začne večer chcieť spať.

Ako pôsobí alkohol

Mnohí ľudia zvolia pred spaním pohár vína či iný alkohol práve z dôvodu lepšieho spánku, no nie je tomu úplne tak. Síce budete mať pocit ťažkého tela a bude vás to ťahať do postele, váš spánok v prípade užitia alkoholu bude len povrchný a reálne si počas spánku neoddýchnete , nenačerpáte novú energiu a ráno sa navyše môžete prebudiť aj s nepríjemnou bolesťou hlavy, ktorá nový deň určite dobre nenaštartuje.

Prechádzka

V prípade, že sa vám pravidelne večer nedá zaspať skúste 2 až 3 hodiny pred spaním zájsť na menšiu prechádzku. Vyčistíte si myseľ a prechádzka na čerstvom vzduchu vaše telo unaví. No pozor, prechádzka by mala byť pomalšieho tempa , nakoľko po rýchlej chôdzi či behu by ste mohli mať ešte väčší problém so zaspávaním. Rovnako sa z tohto dôvodu neodporúča večerné cvičenie a najmä nie v čase 2 hodín pred plánovaným spánkom. Vaše telo sa potrebuje pred spaním upokojiť a cvičením by ste ho doviedli ešte k väčšej aktivite.

Fytoterapia pre lepší spánok

Bylinky môžu pomôcť tak ako pri iných ťažkostiach aj pri nespavosti či zlej kvalite spánku. Vhodnými na tieto účely sú najmä  medovka, valeriána či levanduľa , z ktorých si môžete pripraviť čaj alebo ich použiť vo forme esenciálnych olejov a nakvapkať na vankúš či do aromalampy.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *