Starostlivosť o pupočnú šnúru novorodenca

Deti v maternici dostávajú výživu a kyslík cez placentu, ktorá je pripevnená k vnútornej strane maternice. Placenta je pripojená k dieťaťu pupočnou šnúrou, ktorá sa po narodení upína a odreže v blízkosti tela dieťaťa. Koniec pupočnej šnúry vyschne a vypadne asi 7 až 21 dní, pričom ponechá malú ranu, ktorá kým sa uzdraví, môže trvať niekoľko dní. Ako sa správne o ňu starať počas tohto obdobia?

Počas prvých týždňov života dieťaťa budete musieť udržať pupočnú šnúru čistú a suchú. Keď sa jej peň rozpadne, na plienke si pravdepodobne všimnete trochu krvi a niekedy aj číru alebo žltú tekutinu.

Ako sa starať o pupočnú šnúru?

Kým nedôjde k odpadnutiu pupočnej šnúry u vášho dieťaťa:

  • uchovávajte pupočnú šnúru čistú a suchú. Používajte plienky, ktoré nezakrývajú pupočnú šnúru, aby dieťa nedráždili a takto zabránite jeho kontaktu s močom.
  • namiesto kúpania, umývajte dieťa iba so špongiou.
  • ak je teplé počasie, nechajte dieťa iba v plienke a voľnom tričku, ktoré umožní cirkuláciu vzduchu a urýchli proces sušenia.
  • vyvarujte sa obliekaniu dieťaťa do body.
  • nikdy sa nepokúšajte odtrhnúť pahýľ, aj keď sa zdá, že už visí iba na kúsku mäsa.
  • nepoužívajte alkohol na jeho čistenie. Vedci zistili, že sa neošetrené jazvy hoja rýchlejšie.

Aké sú príznaky infekcie pupočnej šnúry?

Infekcie sú zriedkavé, ale poraďte sa so svojím lekárom, ak:

  • vaše dieťa plače, keď sa dotknete šnúry alebo kože vedľa nej,
  • koža okolo pupočnej šnúry je červená,
  • má zápach alebo má nažltlý výtok,
  • vytvára nepríjemný zápach.

Tiež zavolajte lekára, ak pahýľ krváca nepretržite, pretože to môže byť známkou poruchy krvácania. Infekcia pupočnej šnúry môže mať za následok omfalitídu (život ohrozujúcu infekciu pupočnej šnúry), preto by sa nemala zanedbávať.

Čo je to pupočný granulóm?

Pupočný granulóm je malý uzol pevného ružovo červeného tkanina (podobného tkanivu jazvy) s pretrvávajúcom žltozelenou drenážou. Najčastejšie sa ošetruje kauterizáciou, ktorá sa uskutočňuje aplikáciou dusičnanu strieborného do oblasti na spálenie tkaniva.

I keď odstrihnutie pupočnej šnúry po narodení dieťaťa nie je bolestivou záležitosťou, treba dbať a správne ho ošetrovať počas nasledujúcich dní, kým sa úplne nezahojí. Mnoho rodičov počas tohto štádia napadne otázka: Ako zabezpečím, aby pupok môjho dieťaťa bol stiahnutý pekne smerom dnu alebo von?  Odpoveďou je: Nie je možné to nijak zabezpečiť. V minulosti sa verilo, že prikladaním mince alebo iného plochého predmetu na pupok sa zabezpečí, aby sa pupok stiahol dnu, ale nie je to pravdou.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *