Dôležité tipy pre nákupy auta a nehnuteľností

Väčšina mužov sa rozumie autám. Preto práve im pripadá úloha nákupu vozidla pre rodinu. A mužský názor je potrebný aj pri riešení nového bývania. Poradíme vám, na čo všetko myslieť, aby ste nakúpili kvalitu.

Na čo myslieť pri kúpe auta cez autobazár

Nie každá rodina si môže dovoliť kúpiť nové auto či už v hotovosti alebo na splátky. Riešením je preto nákup cez autobazár. Aby ste kúpili dobré a spoľahlivé auto, dodržujte tieto rady:

  1. Pred kúpou skontrolujte dôležité údaje, ako sú rok výroby a VIN kód (podľa neho overíte, či rok výroby súhlasí). Prezrite si údaje na výrobnom štítku a číslo motora a ich zhodu s údajmi v osvedčení o evidencii.
  2. Dôležitý je aj pravidelný servis. Údaje nájdete v servisnej knižke.
  3. Mal by vás zaujímať aj počet predchádzajúcich majiteľov a účel použitia vozidla – a to najmä, či bolo používané len na súkromné účely alebo slúžilo ako vozidlo taxislužby a podobne.
  4. Informujte sa o prípadných nehodách. Menšie nehody by nemali byť pre technický stav vozidla problémom. Väčšie nehody však mohli spôsobiť aj skryté vady, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné. Môžu sa však prejaviť v budúcnosti. Či bolo auto účastníkom vážnejšej dopravnej kolízie zistíte napríklad pomocou testu airbagu.
  5. K autu by ste mali dostať taký počet kľúčov, ako je uvedený v poistnej či kúpnej zmluve.
  6. Skontrolujte funkčnosť bezpečnostných pásov.
  7. Dôležitý je aj vzhľad a opotrebovanie interiéru auta.
  8. Vydajte sa na skúšobnú jazdu. Počas nej si preveríte, ako auto reaguje pri štarte, na ceste, pri zatáčaní, náhlom zabrzdení a podobne.

Nie každý sa v autách vyzná natoľko, aby vedel dostatočne posúdiť technický stav kupovaného vozidla. Ak máte priateľa, ktorý toho o autách vie viac, pokojne ho vezmite so sebou na obhliadku a nechajte ho auto posúdiť.

Ako vyberať nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti je investíciou, ktorú robíme len raz, prípadne niekoľko krát za život. Vzhľadom na ich cenu je rozhodovanie o kúpe náročným procesom. Kúpu nehnuteľnosti je preto potrebné dôkladne premyslieť.

Aby ste sa vyvarovali toho, že po kúpe odhalíte skryté nedostatky, pri výbere dodržiavajte niekoľko zásad. V prvom rade sa podrobne informujte o stave nehnuteľnosti. A to najmä, ak kupujete starší dom alebo byt. Dôležité sú nielen nové kachličky, vaňa či okná ale aj vek rozvodov. Pokojne si od majiteľa vypýtajte doklady o vykonaných prácach. Prezrite si ističe elektriny, zaťaženosť jednotlivých elektrických obvodov a podobne.

Tieto informácie sú obzvlášť potrebné pri nezvyčajne nízkych cenových ponukách. Okrem toho je vhodné, aby ste na obhliadky išli vždy dvaja. Všímajte si aj správanie predávajúceho a priamosť jeho odpovedí. Všímajte si tiež fakty, ktoré vám dáva do pozornosti. Krásny výhľad a zeleň v okolí sú síce dôležité, no vy potrebujete poznať aj reálny stav nehnuteľnosti.

Pre chvíle oddychu

Každý muž potrebuje chvíľu pre seba. Ak ste športovo založený, budete na chvíle oddychu s priateľmi či osamote potrebovať kvalitné športové oblečenie. Vyberajte kúsky z materiálov, ktoré dobre sajú pot. K tomu si vyberte pohodlnú obuv na váš obľúbený šport. V zime oceníte aj kvalitné termoprádlo a bundu odolnú voči vetru a dažďu.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *