Pozor na čierny ľad – je nenápadný a veľmi nebezpečný

O čiernom ľade ste možno nepočuli, no určite ste sa s ním už stretli. Tento zradný postrach ciest vzniká najčastejšie za suchej zimy. Je to v podstate vrstva námrazy, ktorá vzniká na ceste, keď teplota klesne pod 0°C a vlhkosť v nočných alebo ranných hodinách začne primŕzať. Čierny ľad sa tak môže objaviť aj ráno, keď svieti slnko a vodičovi sa vozovka môže javiť ako mokrý povrch. Ak neprispôsobí jazdu zľadovatenému povrchu, vystavuje sa veľkému nebezpečenstvu.

Riskovať je zbytočné, opatrnosť sa vyplatí

Zlou správou je, že ani prezuté zimné pneumatiky si s čiernym ľadom nevedia dobre poradiť. Jazda po takejto poľadovici v rýchlosti, aká je vhodná skôr pre mokrý terén, môže byť hotový magnet na nehodu. Našťastie existuje jednoduchý trik, ktorým si ľahko overíte, či jazdíte po čiernom ľade. Pri jazde skúste jemne pribrzdiť a ak auto okamžite spomalí alebo sa systém ABS ihneď aktivuje, jazdíte po mokrej vozovke. Ak si pri pribrzdení všimnete, že auto nezareagovalo, ste na čiernom ľade. V takom prípade zvýšte opatrnosť a znížte rýchlosť. Toto je situácia, kedy sa riskovať naozaj neoplatí.

Bez správnej výbavy ani na krok

Zima vodičov naozaj nešetrí a vďaka nízkym teplotám, ľadu, snehu a  poľadovici, si za volant často netrúfnu ani skúsení vodiči. Netreba však podliehať priveľkému strachu. Základom sú dve veci – správny štýl jazdy a správna príprava vozidla. Výmena pneumatík, doplnenie nemrznúcej zmesi a správne ošetrenie laku karosérie sú záležitosti, ktoré by ste určite nemali opomenúť. Do správnej výbavy, okrem škrabky na okná a snehových reťazí, patrí aj povinné zmluvné poistenie. Práve čierny ľad môže spôsobiť, že dostanete šmyk a prinajlepšom sa druhým vozidlom len ťuknete, ale môže prísť aj k vážnejšiemu poškodeniu. V každom prípade vás bude chrániť vaša
zákonná poistka. Ak využijete PZP – porovnanie cien, poistíte sa priamo z domu, bez toho, aby ste museli riskovať jazdu po zľadovatených cestách a chodiť priamo do pobočky poisťovne. Stále však platí zásada, že treba jazdiť opatrne a vždy je lepšie prísť o pár minút neskôr, než sa zbytočne vystavovať nebezpečenstvu. A zime to platí niekoľkonásobne.

Fotografia: pexels

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *