Kuny na záhrade – ako sa ich dá zbaviť?

Vedeli ste o tom, že kuny sú väčšinou aktívne v noci a za súmraku? Ich preferovanými miestami na hniezdenie sú predovšetkým duté stromy, pričom jedinec má zväčša vo svojom domovskom areáli niekoľko hniezd. Dokonca využívajú aj opustené vtáčie hniezda, hniezda veveričiek a skalné štrbiny, v ktorých sú schopné stráviť aj niekoľko týždňov. V zime pri nižších teplotách si kuny častejšie vyberajú odpočinok pod zemou, kde sa majú komfortnejšie, a teda i teplejšie.

Tieto zvieratá sú samotárske, okrem prípadov, keď sú v hniezde i mláďatá, pričom väzby medzi samcami a samicami sú prechodné. Už na prvý pohľad je jasné, že samce sú výrazne väčšie ako samice. Zaujímavosťou tiež je, že komunikácia sa uskutočňuje prostredníctvom vône a špecifickom spôsobe označovania domov. Análne a brušné pachové žľazy sa používajú na označenie oblastí na celom ich území.

Čím sa kuny najčastejšie živia?

Nie je žiadnym tajomstvom, že kuny vidno najmä na stromoch, kam vyliezajú, aby unikli votrelcom. Za zmienku stojí tiež fakt, že sa veľakrát ukrývajú na povalách domov, ale tiež v priestoroch áut, a to najmä pod kapotou. Brúsia si zuby najmä na kábloch a tým pádom môžu spôsobiť značné škody. Kuny sú tiež obratní lezci, ale takmer všetku korisť berú na zem. Majú mimoriadne pestrú stravu a taktiež sú to známi predátori, čo znamená, že budú jesť všetko, čo ulovia. Väčšinou sa živia hrabošmi, myšami, králikmi, veveričkami a piskormi.

Ako môžem odplašiť kuny?

Deramax-Profi ultrazvukový odpudzovač kún je určený na odpudzovanie kún a drobných hlodavcov z obytných i neobytných priestorov rodinných domov, chát, chalúp, komerčných priestorov a pod. Výhodou je, že prístroj využíva vysokú citlivosť sluchu uvedených škodcov a vysiela pre ne nepríjemné ultrazvukové signály s premenným kmitočtom a intenzitou. Za zmienku stojí tiež solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat SWISSINNO, ktorý detekuje a odháňa kuny, hlodavce, mačky, králiky, psy a ďalšie nepríjemné zvieratá na danom pozemku. Na trhu je dostupný tiež 3D ultrazvukový plašič na kuny, myši a potkany, ktorý vydáva tón v rozsahu 270°, a teda každého škodca zaručene odpudí. Odpudzovač má navyše naprogramovanú automatickú zmenu kmitočtu, aby si škodca na daný zvuk po určitom čase nezvykol a nevrátil sa. Ide o najznámejšie odpudzovače na kuny, ktoré sú vhodné na plašenie kún a hlodavcov, pričom sú maximálne bezpečné pre človeka i domáce zvieratá

Keďže je kuna jedným z najznámejších škodcov vôbec, existuje mnoho riešení, ako sa jej zbaviť rýchlo a efektívne. Ďalšou možnosťou sú tiež odchytové pasce s návnadami, ktoré zvieraťu neublížia, avšak splnia si svoju funkciu. Pachové ohradníky sú taktiež ideálnou voľbou, keďže pachové látky sú natoľko intenzívne, že ich účinne odplašia.

Fotografia: Shutterstock

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *