Vedieme dieťa k zodpovednosti

Výchova dvoch detí

Každý čin so sebou prináša nejaký následok. Je preto nevyhnutné, aby si dieťa prostredníctvom cenných skúseností uvedomilo spojitosť týchto dvoch faktorov. Mnoho rodičov sa z lásky ku svojim deťom stavia medzi správanie a dôsledky, čím narúšajú ich vzájomné väzby. Ak dieťa vykoná skutok, za ktorý by nasledoval nepríjemný následok, vyriešia vzniknutú situáciu za neho. Dieťa tak okrádajú o schopnosť pochopiť vzťah medzi tým čo vykoná a dôsledkami.

Problémom sa to stáva pri vstupe do dospelosti. Mladý človek, ktorého celé detstvo rodičia chránili, si neuvedomuje, že život prináša aj problémy a všetko čo vykoná bude mať vplyv aj na jeho budúcnosť. Nezodpovedné správanie mu nakoniec prinesie iba nepríjemnosti a bolesť. Takýto človek príde prvý týždeň do svojho prvého zamestnania trikrát neskoro až ho nakoniec z neho vyhodia. Nablízku už ale nie sú jeho rodičia, ktorí by ho od tejto skúsenosti uchránili. Je z novej skúsenosti zatrpknutý a sklamaný. U takto vychovaných ľudí vzniká určitá forma trvalej nedospelosti a závislosti.

Ako mám dieťa prísť na spojitosť medzi správaním a dôsledkami? Tak, že ho v rozumnej miere necháme pocítiť dôsledky jeho nezodpovedných rozhodnutí. Je možné túto zásadu aj prehnať a byť voči nezrelému dieťaťu tvrdý a neoblomný, ale najlepšie je vyžadovať od detí zodpovednosť ktorá je primeraná ich veku.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *