Máme obdobie „nechce sa mi“

Aj vaše dieťa sa nachádza vo fáze nechce sa mi, nebudem alebo nechcem? Zdá sa mu všetko zbytočné a všetko berie s nadhľadom? Na jednej strane môžete byť radi, že máte doma „pohoďáka“, na druhej strane ste určite znepokojený čo sa deje.

Porozprávajte sa

V najlepšom prípade bude stačiť ak sa medzi sebou veľmi osobne porozprávate. Ukážte dieťaťu nejakú vašu slabosť a ono vám odokryje na oblátku tú svoju. Alebo skúste dieťaťu povedať, že ste si všimli nejakú zmenu. Nikdy sa nehnevajte nech sa udialo čokoľvek. Buďte chápaví a snažte sa mu veľa vecí ohľadom jeho problému vysvetliť.

Skúste psychológa

Možno si myslíte, že takáto voľba riešenia problému je prehnaná ale čudovali by ste sa, kde môže až kotviť kameň úrazu. Každé dieťa sa s určitým problémom vyrovnáva inak a pokiaľ je na vaše dieťa vyvíjaný až príliš veľký tlak či má skutočne nejaký problém mohlo sa prepnúť do módu odmietania. Dieťa neťahajte ku psychológovi na silu, musí samo chcieť ísť s problémom von.

Puberta

Jednou z možností zmeny u dieťaťa môže byť aj prebiehajúca puberta. Deti v tomto období prechádzajú mnoho zmenami a nie každé dieťa sa s tým vyrovnáva ľahko. Ako je puberta ťažká u dieťaťa tak bude ťažká aj u vás. Výkyvy nálad, nespavosť, nechuť ale aj mnoho iných problémov vás budú počas puberty sprevádzať. Dieťa sa často z puberty rýchlo dostane, v niektorých  prípadoch to možno trvá dlhšie ale nie navždy. Taktiež si dieťa vyberá medzi rôznymi štýlmi života, hudby či chuti – je to normálne a každý si počas puberty vyberie to čo mu najviac vyhovuje. Buďte pripravený, že dieťa vyskúša viac vecí než je prípustné.

Budete prekvapený ak raz príde domov s piercingom či tetovaním? V tomto by malo dieťa poznať svoje hranice, ktoré ste mu predtým určili, teda ak ste v určitom výchovnom štádiu poľavili, nečudujte sa ak vám toto vyvedie.

Strach

Dieťa by nemalo byť nikdy zastrašované, v prípade ak sa niečo podobné práve udialo dieťa môže nechuťou prejavovať svoj strach. Zistite ako sa k nemu správajú učitelia, kamaráti, druhý rodič alebo starý rodičia. Niekedy sa stane, že ste nevedome dieťa zastrašili aj vy zákazom alebo vyhrážkou. Preto sa nemôžete čudovať ak dieťa takto vyjadruje protest.

Bez nátlaku

Určite vás aj napadla myšlienka, že to môže byť len lenivosť, preto na dieťa tlačíte a nútite ho k činnosti, ktorú od neho očakávate. Avšak tlak by mohol v jeho vnútri vyvolať len strach, pochybnosti alebo nevysvetliteľné otázky. V tomto prípade sa môže jeho stav nechutenstva len zhoršiť.

Môžem len podotknúť, že sa nemusíte báť. Táto časť života je úplne normálna a prejde si ňou väčšina detí. Rozdiel je v tom, že niektoré deti svoje „nechce sa mi“ dajú najavo menej, niektoré viac. Tento mód na šťastie netrvá navždy ale len určitú dobu a väčšinou sa odbúra pribúdajúcim vekom. Vy môžete pomôcť svojou trpezlivosťou.

Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *