Aj životný štýl otecka má vplyv na vývoj dieťaťa

Muž fajčí a pije alkohol

Dieťatko vynosí a porodí síce vaša partnerka, no vplyv vášho životného štýlu sa tiež odrazí na bábätku. Väčšinou sa rady v období tehotenstva a plánovania otehotnenia týkajú najmä žien, dbá sa na zdravý životný štýl zahŕňajúci pestrú a vyváženú stravu, potreby spánku, kontroly u lekára a taktiež absolútne vylúčenie návykových látok ako nikotín či konzumácie alkoholu. Bábätko získava ale genetický materiál od matky rovnako ako aj otca a teda ak chcete zabezpečiť svojmu potomkovi čo najlepší zdravotný stav, je na čase prehodnotiť spôsob života.

Čím môžete najviac ohroziť zdravie budúceho dieťaťa?

  • alkohol
  • fajčenie
  • nevhodný životný štýl
  • nosenie tesného oblečenia

Alkohol

Alkohol je číslom jedna a áno, máme na mysli aj tie pivká s kamarátmi. Alkoholu by sa mali vyhýbať samozrejme mamičky, ale aj potenciálni oteckovia. Je známe a spoločnosťou uznávané, že tehotná žena konzumujúca alkohol môže ohroziť plod fetálnym alkoholovým syndrómom. Štúdie však poukazujú aj na fakt, že dieťatko môže týmto syndrómom ohroziť aj otec holdujúci alkoholu.

Fajčenie

Rovnako je známe, že fajčenie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Fajčenie sa mamičkám zakazuje a neustále sa pripomínajú riziká fajčenia či už počas tehotenstva ale aj neskôr v prítomností detí, ktoré sa stávajú pasívnymi fajčiarmi.  Fajčenie počas tehotenstva súvisí so samovoľnými potratmi, spomaleným rastom a syndrómom náhleho úmrtia. V priebehu detstva a dospievania je prenatálna expozícia tabaku spájaná s problémami v správaní a učení. Pokúste sa teda vyhnúť fajčeniu v prítomností deti a ak dieťatko ešte len plánujete, zvážte aj možnosť skoncovania s fajčením kvôli vývoju bábätka ako aj svojej kondícii a zdraviu, nezáleží na tom že vy dieťa nevynosíte.

Nevhodný životný štýl

Ak žijete život v ktorom nemá miesto kvalitný odpočinok, ste neustále v práci pod stresom a do toho vám pojem zdravá výživa mnoho nehovorí vedzte, že tak ovplyvňujete aj kvalitu svojich reprodukčných schopností. Rovnako tak si nepridávate ani ak nosíte príliš tesné oblečenie alebo zvyknete mať notebook položený v oblasti semenníkov a tak zvyšujete prehrievanie a následné riziko reprodukčných problémov.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *