Aké zdravotné problémy číhajú na vyťažených oteckov?

Ležiaci chorý muž s teplomerom

Ak aj vy patríte medzi mužov, ktorý neustále riešia pracovné záležitostí, majú plno plánov, neodkladných záležitostí a málo času na oddych zbystrite pozornosť.  Zameriame sa na možné zdravotné problémy v živote pracujúceho muža, ktorý je zároveň aj oteckom a stará sa o rodinu. Otecka v plnom pracovnom nasadení väčšinou zaujíma všetko možné, len nie  zdĺhavé čakanie u lekára na preventívne prehliadky a iné opatrenia. No je jedno či máte len niečo po dvadsiatke alebo naopak je váš vek vyšší ako päťdesiat rokov, prevenciu by ste nemali podceňovať nikdy.

Hladina cukru

Mnoho ľudí o cukrovke alebo nábehu na ňu počas rušného života nevie a preto je potrebné absolvovať preventívne prehliadky u lekára, ktorých súčasťou je aj meranie hladiny cukru. Najmä v prípade, že niekto z vašich blízkych cukrovkou trpí alebo trpel, máte vyššiu váhu, vek nad 45 rokov či vysoký krvný tlak a množstvo tukov v krvi.

Cukrovka 2. Typu môže často začínať bez príznakov, no medzi hlavné varovné signály patrí:

  • časté močenie
  • suchosť v ústach
  • únava, malátnosť
  • suchá pokožka
  • pomalé hojenie rán
  • plesňové ochorenia
  • zrakové poruchy

Cholesterol

Cholesterol obsahuje esenciálne prvky pre telo a slúži ako  substancia pre syntézu  pri činnosti obličiek a tvorbe pohlavných hormónov. Vysoká hladina triglyceridov v kombinácii s nízkym HDL alebo vysokým LDL môžu zapríčiniť aterosklerózu, riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Toto vyšetrenie nepodceňujte najmä vtedy, ak sa srdcové ochorenie vyskytuje vo vašej rodine, alebo ak ste fajčiarom a často si doprajete nezdravé jedlá.

Vyšetrenia u zubného lekára

Aj napriek plnému diáru a množstvu povinností by ste si mali nájsť čas na preventívnu prehliadku u zubného lekára, kde sa môže včas odhaliť kaz či iný problém v ústnej dutine a môžete tak predísť nepríjemným bolestiam a trápeniu so zubmi. S tým samozrejme súvisí aj ústna hygiena a najmä správny spôsob čistenia zubov a medzizubných priestorov či konzultácie s dentálnym hygienikom.

Dermatologická kontrola

Návšteva dermatológa sa odporúča najmä v prípade, že patríte medzi ľudí s veľmi bledou pokožkou a je potrebné skontrolovať znamienka, ktorých sa často za jeden rok vytvorí veľké množstvo. Tiež v prípade, ak trávite veľa času na slnku a tým vystavujete pokožku riziku zmien na pokožke.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *