Poznáte hry s prvkami Montessori?

Dievča a chlapec sa hrajú s abecedou

Montessori je systém, ktorý každé dieťa vníma ako jedinečnú osobnosť a podporuje práve všetky stránky osobnosti. V Montessori škôlkach a školách sa snažia učitelia deťom prispôsobiť, vytvoriť vhodné podmienky ich individuálnym potrebám a najmä im ponúknuť podnetné prostredie, ktoré dokáže zlepšovať ich zručnosti. Ak vaše dieťa nenavštevuje takúto školu máte možnosť zahrať sa s ním aj doma hry, ktoré obsahujú prvky Montessori a zohľadňujú tak záujmy detí a podnecujú prirodzenú túžbu učiť sa.

Gombíková pokladnička

Budete potrebovať:

  • Prázdny obal zo sprchového gélu alebo inú nádobku
  • Gombíky rôznych farieb a veľkostí

Postup je jednoduchý – vyrežte do obalu alebo vami zvolenej nádobky menšie aj väčšie otvory,  cez ktoré prejdú gombíky. Nechajte dieťa aby  prišlo na to, ktoré otvory sú vhodné na akú veľkosť gombíkov a prirodzene si uvedomovalo rozdiely. Takáto pokladnička môže tiež následne poslúžiť aj ako hrkálka. Aktivitu vykonávame samozrejme v prítomnosti dospelej osoby aby sme predišli riziku prehltnutia malých predmetov.

Hra s abecedou

 Budete potrebovať:

  • Modely písmen abecedy
  • Klobúk
  • Predmety, ktoré nájdete bežne v domácnosti

V prípade, že doma nemáte modely písmen, môžete si ich jednoducho napísať na tvrdší papier či kartón a vystrihnúť. Následne tieto písmená rozprestrieme na podlahu alebo veľký stôl a pripravíme tiež rôzne objekty do klobúka. Dieťa si postupne z klobúka vyťahuje predmety a spolu s rodičom ich priraďuje k písmenu abecedy, na ktoré sa daný predmet začína.

Hra s detským čajníkom

Budete potrebovať:

  • Detský čajník
  • 2 malé šálky
  • Vodu
  • Utierku

Pri hre s čajníkom ho naplníte vodou a dieťa sa ho snaží rozlievať do pripravených šálok. Majte pri sebe aj utierku a môžete ho naučiť spôsobu ako  utierať stôl v prípade, že sa mu vyleje voda mimo šálky. Môžete tiež použiť klasickú kuchynskú špongiu, pomocou ktorej bude vodu naberať a žmýkať do nádob. Vďaka tejto jednoduchej hre si dieťa trénuje jemnú motoriku a zábavným spôsobom sa učí novým veciam.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *