Doprajte dieťaťu víkend u starých rodičov

Deti so starými rodičmi čítajú knihu

Starí rodičia zohrávajú v živote detí nezameniteľnú úlohu. Sú kľúčovými postavami nielen počas ich detstva a zároveň piliermi celej rodiny. Pre deti predstavujú citovú istotu a bezhraničnú starostlivosť. Nezastupujú úlohu rodičov, ich postavenie u detí je na úplne inej úrovni. Doprajte preto svojim deťom stráviť nejaký čas len so svojimi starými rodičmi.

Pamätáte si niektoré útržky z detstva, ktoré sa spájajú s vašimi prarodičmi? Či už ide o vráskavé ruky starej mamy, alebo neustále historky z úst starého otca? Tieto zážitky často zostávajú v pamäti do konca života. Alebo možno ide len o okamihy, ktoré sa vám pri spomienke na starých rodičov vynoria v pamäti. Nie všetky deti majú tú možnosť, aby si čas s prarodičmi mohli užiť. Niektoré žiaľ svojich prarodičov ani nepoznajú, a to z rôznych dôvodov. Pokiaľ ale máte to šťastie, že prarodičia vo vašej rodine chcú fungovať a fungujú využite to.

Zvláštny vzťah prarodičov a vnúčat

Výhodou prarodičov oproti vám je, že nemajú vnúčatá pri sebe každý deň. Nie sú teda často deprimovaní každodennou rutinou, ktorú s deťmi zvádzate. Či už ide o neustále zaväzovanie šnúrok na topánkach, príprava jedla, dohadovanie sa, ktoré oblečenie si dieťa oblečie, a ktorému nemieni venovať ani pohľad. Starí rodičia si na deti vyhradia čas, ktorý venujú len a len im. Môžu sa ísť poprechádzať, pozerajú dookola tie isté rozprávky, preberajú staré fotografie, či stavajú hrad z kociek. Všetko bez zhonu, v uvoľnenej atmosfére. Starí rodičia sú tu jednoducho pre túto chvíľu len a len pre dieťatko. Deti sa učia od prarodičov nové veci, získavajú nové poznatky, počúvajú príbehy ako sa žilo kedysi a čo sa do dnešnej doby všetko zmenilo. Častokrát sa však aj prarodičia naučia čo-to nového. Tablet a SMS-ky – vďaka deťom už pre starých rodičov nebudú žiadny problém. Takýto vzťah vzájomného učenia sa je čarovný. A nie je nič cennejšie ako odkazy, ktoré ukotvia prarodičia vo vnúčatách svojim rozprávaním o histórii rodiny, kultúre, zvykoch, minulosti a ktoré dieťatku osvetľujú a súčasne posilňujú intimitu rodinného kruhu. A v neposlednom rade, pre deti sú prarodičia svedkami detstva ich rodičov a dozvedieť sa, čo zaujímavé otec alebo mama vyparatili, keď boli malí je veľmi vzrušujúce.

Šanca i pre vás

Že nemáte celý rok čas na seba, alebo na partnera? Pokiaľ majú deti so starými rodičmi vytvorený blízky vzťah, nepochybne  budú nadšené, ak im doprajete prežiť s nimi viac času. Pokiaľ strávi dieťa víkend prvý krát bez vás, zrejme to pre vás zo začiatku nebude jednoduché. Ale skúste zavrieť oči a predstavte si ako môžete večer pozvať priateľov a pritom ich stále neupozorňujete aby boli tichšie, lebo deti spia. Alebo si večer zapnete televízor tak, že hlasy z neho idúce aj naozaj počujete. A kedy ste naposledy spali do 11 hodiny doobeda? Áno, vďaka starým rodičom sa vaše sny môžu stať realitou, a to bez nejakého pocitu viny. To, že máte deti predsa nemusí znamenať že na voľný víkend budete čakať, kým vyštudujú.

Stanovte si pravidlá

Veľa závisí od toho, či vaše deti u starých rodičov bývajú i počas roka, alebo sú to vyslovene prázdninoví prarodičia. Pokiaľ u nich dieťa trávi často svoj voľný čas, pravdepodobne bude ich dom, či byt tomuto prispôsobený. To je dôležité najmä pri menších deťoch. Pri 13-ročnom vnúčati už babička nebude musieť odkladať brúsené poháre z vitrínky z obavy, že ich môže vnúča omylom zhodiť, či dedko schovávať vidly, ktoré má bežne opreté len tak v záhrade. U starších detí môžu skôr prarodičia naraziť na problém, ako deti dostať do postele pred polnocou. A vek starých rodičov tiež zohráva dôležitú úlohu. U prarodičov, ktorí ešte len nedávno vyprevadili najmladšie dieťa do nového života budú spomienky na výchovu živšie, ako u prarodičov, ktorí si už dlhšie obdobie užívajú zaslúžený odpočinok na dôchodku. Je teda dobré, pokiaľ prarodičov upozorníte na to, aké pravidlá u vás doma platia, no očakávať od nich, že presne v takej miere ich budú dodržiavať je len vaša ilúzia. Podstatné je, aby ste starých rodičov upozornili na prípadné alergie dieťaťa, priniesli lieky, ktoré dieťatko užíva a oboznámili o prípadných spánkových či iných rituáloch dieťatka, ktoré sú pre neho veľmi dôležité. V ostatných veciach vám už len zostáva dôverovať ich vlastnému úsudku a nechať ich zorganizovať voľný čas vnúčat tak, ako uznajú za vhodné.

Čas, ktorý strávia vnúčatá u starých rodičov je pre obidve strany veľmi obohacujúci. Deti možno prídu domov trochu rozmaznanejšie, prarodičia viac unavenejší. No je isté, že všetci, vrátane vás, budú nakoniec zaspávať úsmevom na perách po príjemne strávenom víkende.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *