Voľnočasové aktivity s tínedžermi

Tínedžeri potrebujú voľný čas na preskúmanie vlastných záujmov, na priateľstvo alebo na odpočinok. Ak vy a vaše dospievajúce dieťa si môžete spoločne vychutnávať voľnočasové aktivity, je to skvelý spôsob, ako si vytvoriť vzťah.

Všetci tínedžeri sú odlišní. Mnohí trávia svoj voľný čas nakupovaním, večierkami, medzi priateľmi, hraním sa a používaním sociálnych médií, sledovaním filmov, čítaním, prechádzkou.

Tínedžeri trávia viac svojho voľného času v štruktúrovaných mimoškolských aktivitách, ako je umenie alebo šport, a často sa nudia neštruktúrovaným voľným časom.

Jednou z radostí v dospievajúcich rokoch je objavovanie vecí, ktoré máte spoločné s vašim dospievajúcim dieťaťom. Tráviť voľný čas spolu je skvelý spôsob, ako zostať v kontakte. Nájdenie rovnováhy medzi záujmami a aktivitou vášho dieťaťa, však môže byť zložité.  Preto vám prinášame pár užitočných typov.

Aktivity s vami

Spoločné aktivity môžu byť veľmi výhodné najmä vo väčších rodinách. Návšteva kina, rýchly nápoj alebo jedlo v kaviarni, návšteva koncertu, rekonštrukcia detskej izby… Je mnoho aktivít, na ktorých sa môžete podieľať spolu v závislosti od toho, čo vás a vaše dieťa zaujíma.

Tieto aktivity sa nemusia vyskytnúť spontánne. Môžete sa na nich dopredu dohodnúť. Ak vidíte, že vaše dieťa potrebuje viac času na presvedčenie, pokojne pozvite jedného alebo dvoch jeho priateľov. Ak budete tráviť viac času spoločne, vaše dieťa si vytvorí viacej entuziazmu. Nevzdávajte sa, i keď možno budete musieť vyskúšať celý rad aktivít predtým, než nájdete ten, ktorý sa vám obom bude páčiť. Jedným z najobvyklejších je napríklad spoločné nakupovanie. Vyrastajúca dcéra alebo syn tomu ťažko odolajú.

Aktivity pre celú rodinu

Ak máte teenagerov a tiež mladšie deti, rodinné stretnutia môžu všetkých priniesť spolu. Takýmito aktivitami sú napríklad.

  • sledovanie DVD vhodného pre rodinu
  • piknik
  • hranie obľúbenej hry alebo aktivity v miestnom parku, napríklad futbal
  • naplánovanie špeciálneho jedla tak, aby každý navrhol jeho časť
  • plánovanie dovolenky
  • jazda na bicykli

Voľný čas s priateľmi

Vaše dieťa bude tiež chcieť robiť mnoho vecí so svojimi priateľmi. Ak sa dohodnete na niektorých pravidlách týkajúcich sa voľného času, môže to pomôcť udržať vaše dieťa v bezpečí, keď je vonku.

Zbieranie informácií – potrebujete vedieť kam ide vaše dieťa a s kým, či vám môže zavolať, ak sa jeho plány zmenia.

Sledovanie vášho dieťaťa je v poriadku, pokiaľ to robíte s cieľom zabezpečiť, aby vaše dieťa bolo v bezpečí. Čím je však vaše dieťa staršie, musíte obmedziť svoj dohľad a zapojenie sa do jeho aktivít.

Dostupnosť – ako sa dostane dieťa na oslavu kamarátkiných narodenín? Môže ísť autobusom, či príde pre ňu niektorý z rodičov ostatných priateľov alebo to budete vy, kto ho zoberie?

Aj keď byť taxikárom pre vaše dieťa môže byť obtiažne, budete vedieť, že cestuje bezpečne. To vám tiež možnosť spoznať jeho priateľov.

Otvorený dom

Zoznámenie sa s priateľmi vášho dieťaťa mu ukazuje, aké dôležité sú jeho priateľstvá.

Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je povzbudiť vaše dieťa, aby sa s priateľmi stretlo doma za účelom malého občerstvenia, ale prichádzajúcej oslavy. Tiež takto môžete naučiť dieťa prevziať zodpovednosť za návštevu, napríklad uprataním kuchyne alebo izby po odchode ostatných detí.

Peniaze

Vaše dieťa veľmi rýchlo zistí, že niektoré z aktivít, o ktoré má záujem, stoja peniaze. Prekonzultujte s dieťaťom, aké činnosti ste ochotní zaplatiť, ako často a koľko. Tiež by ste mali hovoriť o vreckovom. Zvážte, koľko sa zdá byť spravodlivou sumou, a či môžu navyše získať ďalšie peniaze pre nejaké aktivity.

Voľný čas na vlastnú päsť

Niekedy vaše dieťa bude chcieť tráviť čas samo napríklad štúdium, čítaním knižky alebo počúvaním piesní. Samostatný voľný čas je v poriadku, ak  je vyvážený trávením času s priateľmi a rodinou.

Je tiež dobré, aby sa vaše dieťa niekedy nudilo! Nudiť sa môže motivovať vaše dieťa, aby našlo niečo kreatívne alebo nové, čo by zaplnilo jeho čas.

Čas pri obrazovke

Vaše dieťa môže stráviť časť svojho slobodného voľného času sledovaním televízie alebo DVD, použitím počítača alebo tabletu, hraním videí alebo počítačových hier a používaním mobilného telefónu.

Zdravý čas pri obrazovke pre teenagerov je o výbere kvalitných programov a aplikácií a vývoji zdravých návykov pri obrazovke. Ak si určíte dopredu pevne stanovený čas, ktorý môže vaše dieťa stráviť za obrazovkou, pomáhate mu rozvíjať zručnosti riadenia času.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *