Prečo chodiť s deťmi do prírody

Rodinné prechádzky v prírode

Široká  paleta ponúkaných možností trávenia voľného času ľudí čoraz viac priťahuje do nákupných centier a víkendovaniu práve v nich. Organizujú sa v nich podujatia a akcie zamerané na deti čo môže byť príjemným a nenáročným plánom, no väčšinou je to na úkor trávenia času v prírode. Výhovoriek sa nájde vždy dosť – je príliš zima alebo naopak veľké teplo, fúka vietor alebo je práve veľa komárov. No prečo je pre deti tak dôležité chodiť do prírody a tráviť v nej dostatok času ?

Upokojenie mysle

Výlet do prírody poslúži okrem iného aj ako vyčistenie a upokojenie mysle. Nie len my dospelí ale aj deti sú denne konfrontované s množstvom podnetov a ruchom. Permanentne máme zapnuté rozptyľovače pozornosti – počítač, mobil, práčku, chladničku, alebo nechcene podvedome vnímame ruch z cesty či rušnej ulice plnej ľudí. Všetky tieto podnety pôsobia na mozog, zaťažujú ho a uberajú pozornosť, výsledkom sú bolesti hlavy či únava.

Relaxačné cvičenie

V prírode sa vyskytujú prirodzené zvuky, ktoré myseľ nezaťažujú, ale práve naopak ju harmonizujú. Naučte svoje deti precítiť prítomnú chvíľu v prírode, počúvajte spoločne šum lesa a vnímajte každý zvuk a pocit, ktorý sa objaví. Pre deti je táto technika veľmi prospešná a učia sa pozastaviť beh myšlienok v hlave a tým trénujú svoju pozornosť a trpezlivosť.

Posúvanie komfortnej zóny

Poznáte to, vám ani vašim deťom sa nechce ísť do prírody keď si môžete zapnúť film alebo sa venovať inej činnosti, ktorá vyžaduje menej aktivity. No v konečnom dôsledku má výlet či len malá vychádzka do prírody obrovský zmysel. Vystúpte občas z komfortnej zóny a doprajte svojim deťom pobyt na čerstvom vzduchu, ktorý im prospeje po všetkých stránkach. Deti sa tým tiež naučia posúvať svoje hranice komfortu a to, že nie vždy sú ideálne podmienky a cesta na vrchol si vyžaduje úsilie, no potom si môžeme vychutnávať pocit že sme to zvládli. Ľahšia túra vo vašom okolí môže dieťaťu naozaj veľa dať a má hlbší význam ako len kráčanie do kopca.

Kontakt so živou prírodou

Deti by mali byť často v kontakte s prírodou, lebo práve oni budú tí , ktorí budú učiť raz svoje deti a mali by sme im ukazovať, že bez prírody by sme tu neboli ani my a že stromy sú pre nás životne dôležité, rovnako ako aj všetky rastlinky a bylinky, ktoré pomáhajú pri rôznych ochoreniach. Pobytom v prírode si vytvárajú aj vzťah so zvieratkami, pre ktoré je les  prirodzeným domovom a my ako návštevníci by sme mali deťom odovzdať informácie o tom, že sa v ňom správame slušne a zanechávame po sebe vždy poriadok.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *