Organizujeme rodinnú grilovačku s deťmi

Rodinná grilovačka na záhrade

Nástup teplého počasia podnecuje tráviť čas vonku. Vyraziť na výlet, či osviežiť sa na kúpalisko ale nemusí byť jedinou voľbou. Pokiaľ máte možnosť a priestory, usporiadajte si rodinnú grilovačku.  Strávite čas s rodinou, porozprávate sa a ešte sa k tomu dobre najete. No čo môže byť lepšie? Navyše nemusíte baliť kopy jedla do nádobiek, vymýšľať aké oblečenie deťom oblečiete, aby im nebolo príliš teplo alebo príliš zima. Jednoducho budete mať všetko po ruke, a predsa to nebude bežný deň, na aký ste počas roka zvyknutí.

Zapojte do príprav deti

Grilovanie je obľúbeným spôsobom prípravy jedla v letných mesiacoch. A že pri grilovaní by sa deti nemali „obšmietať“? Chyba. Zapojte deti do prípravných prác. Môžu nosiť na stôl nakrájanú zeleninu, či ovocie, pomáhať nosiť obrúsky, či ozdobiť záhradu papierovou girlandou. Veď nech to má poriadny šmrnc. Dospelí zatiaľ môžu nachystať jedlo. Mäso je najlepšie naložiť si vopred do marinády, aby nasiaklo chuťami, ktoré máte radi. Aj k tejto činnosti zavolajte deti. Naliať olej do nádoby, alebo prisypať koreniny pre ne nebude žiadny problém. A pokiaľ budete mať jednorazové poháre, dajte deťom do rúk nestierateľné fixky a uvidíte tie výtvarné kreácie. Poverte ich, aby si každé z nich pohárik označilo tak, aby si ho spoznalo a vzájomne si poháriky nezamieňali.

Čo ugrilovať pre najmenších?

Pri menších deťoch nie je vhodné, aby pojedali slané, korenené klobásy či párky. Vyskúšajte im pripraviť niečo zdravšie, no zároveň rovnako chutné:

Grilovaná zeleninaugrilovaná zelenina chutí úplne inak, ako surová. Preto ak vaše deti surovej zelenine práve neholdujú, ponúknite im túto. Ešte zaujímavejšie pre deti bude, ak si sami zeleninu napichnú na špajdle a budú mať chutné zeleninové špízy.

Grilované ovocieže ste zvyknutí na grilovanie mäsa, či rýb? Skúste byť inovatívny a ugrilujte si ovocie. Ugrilovaný ananásové krúžky, hruška, či banán je neskutočná dobrota. A aby vám všetka šťava z ovocia nevytiekla do grilu, pomôžte si hliníkovými miskami určenými na grilovanie.

Tenšie pláty chudého mäsapokiaľ deti uvidia, ako si pochutnávate na ugrilovanom mäsku, zrejme ani oni nebudú chcieť zostať bokom. Spravte im teda zdravšiu variantu. Vyberte chudé mäsko, ideálne kuracie z overeného zdroja a nakrájajte ho na tenšie plátky. Mäso sa tak urobí skôr, a nebudete ho musieť na grile príliš dlho držať, aby sa prepieklo. Aby nebolo suché, skúste ho predtým naložiť do jemnej marinády, vyhnite sa však tým kupovaným. Lepšou voľbou je biely jogurt s bylinkami, ktoré máte radi. Mäsko tak bude šťavnatejšie. K takejto variante priložte dostatočné množstvo najlepšie surovej zeleniny.

Spoločné hry

Grilovačka nie je len o príprave a konzumácii jedla. Je to spoločne strávený čas, kedy sa deti vonku môžu vyblázniť a dospelí sa odreagovať od pracovného stereotypu. Spoločné hry sú na to ako stvorené. Tu je zopár z nich:

  • Slovné hry – hry typu „Hádaj na čo myslím?“, „Hádaj, kto som?“, či „Letí, letí“ a pod. poznajú hádam všetci. Pre deti sú jednoducho pochopiteľné a okrem toho veľmi zábavné. Vyskúšajte a uvidíte koľko smiechu budú susedia počuť.
  • Petanque – ide o tradičnú zábavu v prírode pochádzajúcu z Francúzska. Jej podstatou je snažiť sa posunúť petanquové gule čo najbližšie určenému cieľu. Pokiaľ tieto špeciálne gule z kovu nemáte, môžete ich nahradiť aj inými loptičkami, ktoré máte k dispozícii. Aj keď samotná hra pôsobí veľmi jednoducho, je náročná na techniku a správnu taktiku.
  • Hádzanie kruhov – stačí len pár tyčí, ktoré zapichnete do zeme a kruhy vytvorené napríklad z lana spojeného páskou. Cieľom hry bude, aby ste kruh trafili na umiestnené tyče. Jednoduché a zábavné.
  • Kto bude prvý? – určiť štart a cieľ a už len stopovať čas. Behom sa unavia naozaj všetci. A prípadne sa môžete vopred rozdeliť do družstiev a behať na štafetu.

Možností na grilovacie menu, či spoločné hry na záhrade je viac ako dosť. A zakaždým ich môžete obmieňať a skúšať nové variácie. Veď teplé počasie treba využiť naplno.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *