Kreslíme s deťmi mandaly

Otec kreslí so synom

Mandaly sú obrázky, pri ktorých si oddýchnu malí aj veľkí a ich korene siahajú do ďalekej minulosti. Tvorenie mandál podporuje kreativitu jeho tvorcu a hovorí sa, že majú účinky na harmonizáciu viacerých oblastí života či zložiek osobnosti a správne zostavená mandala dokáže dieťa aj dospelého človeka stimulovať a má výrazné terapeutické účinky. Vytvorte si  teda vlastnú mandalu podľa seba.

Ako tvoriť mandalu?

Na vytvorenie vlastnej mandaly budete potrebovať len niekoľko vecí, ktoré sa určite nájdu vo vašej domácnosti.

Pripravte si:

  • Kartón alebo plátno vo veľkosti 15x15cm
  • Akrylové farby ( na kartón rovnako poslúžia aj pastelky, fixky či voskovky)
  • Kružidlo
  • Ceruzka
  • Rámik

Začneme tak, že si pripravíme kartón alebo plátno a natrieme ho bielou podkladovou farbou a počkáme kým vyschne. Po vysušení podkladovej vrstvy si pomáhame kružidlom a nájdeme stred mandaly, okolo ktorej vytvárame pravidelné vzory. Dôležité je mať na pamäti, že neexistuje nesprávny spôsob maľovania mandaly, všetko je na vás. Je to vaša osobná mandala a vyjadruje vaše vnútro . Deťom môžeme v tejto prvej fáze, kde je potrebné kružidlo pomôcť a vytvoriť kružnice ak s ním ešte nevedia narábať, no potom necháme voľbu ďalších tvarov mandaly na nich. Rovnako tak im dáme možnosť vybrať si farby, ktorými chcú svoju mandalu vymaľovať. Každý človek intuitívne siahne po iných farbách. Keď vymaľujete celý obrázok, ukončíte všetky vzory a budete spokojní s výsledkom môžete využiť malé rámiky, do ktorých si vaše diela spolu s deťmi zarámujete a budete mať peknú spomienku na tvorivý deň  a zároveň dekoráciu do domácnosti.

Atmosféra pri tvorení

Veľmi dôležitá je aj nálada a atmosféra pri maľovaní a vytváraní mandaly. Zapnite si s deťmi príjemnú hudbu a hlavne nevešajte hlavu a nerozčulujte sa ak sa vám mandala na prvý krát nedarí, užívajte si tento proces učenia sa niečomu novému. Neopravujte tiež ani mandaly po deťoch a pamätajte, že aj nedokonalosti sú pri tvorení mandaly prednosti a ak sa vám či vašim deťom nejaký vzor nevydarí, zopakujte ho niekoľkokrát po obvode  a vytvorte tak jednoducho nový vzor.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *