Sám s dieťaťom doma. Čo teraz?

Mamička si odbehla na nákupy, alebo si proste odišla oddýchnuť a celá domácnosť je na oteckovi. Čo si ten chlap sám počne?

O tom, že muži sú vo výchove svojich detí naozaj vynaliezaví nemusíme vôbec polemizovať. Nemyslite si, že taký otecko to sám doma s dieťaťom nezvládne! Práve naopak, určite vás prekvapí koľko zaujímavých  vymožeností dokáže pri dieťati otecko nájsť.

Ako to berie matka?

Môžem úprimne povedať, že matky toho veľa nevymyslia. Matka sa o dieťa strachuje a snaží sa všetko robiť čo najbezpečnejšie a najrozumnejšie. Zatiaľ čo otcovia sú v tomto presným opakom. Keď sa aj otecko ocitne sám s dieťaťom doma v prvom rade sa venuje hlavne jemu, nemusí ho zaujímať špinavý riad v dreze, neopraná bielizeň či nevyhodený smetný kôš. Takže otecko sa môže uvoľniť a venovať sa vymýšľaním aktivít a spestrením dňa pre svoju ratolesť. Matky by si mali z oteckov brať príklad, ale kto by potom robil domácnosť domácnosťou?

Aj keď je kreativita otcov neuveriteľná, prinášame Vám pár tipov ako to bezpečne zvládnuť.

Všetko ostré preč!

Dieťaťu, nech už je v ktorejkoľvek vekovej kategórii, treba odobrať akúkoľvek ostrú alebo nebezpečnú vec z dosahu. Nie je prípustné aby sa dieťa hralo buď so zápalkami, nožnicami, zapaľovačmi a podobne. Aj keby ste mali byť ten najnudnejší otecko pri strážení, bezpečie je pre vaše dieťa prvoradé. Nezabudnite dávať pozor aj na ťažké labilné nábytky, pokiaľ viete, že by sa mohlo niečo na vaše dieťa prevrhnúť nepustite ho k tomu. Tak isto nezabudnite kam sa dieťa šplhá, nenechajte ho bez dozoru na posteli, stole alebo gauči. Najlepšou voľbou sú detské ohrádky alebo zábrany do dverí, avšak ak je už vaše dieťa na niečo takéto veľké, skúste mu rozumným dohovorom vysvetliť prečo k danej veci nemôže pristupovať.

Čo zvládnete?

Chcete nejakou zábavnou formou dieťa zabaviť? Skúste si najprv zvážiť či danú formu zábavy zvládate aj vy. Na začiatok bude niečo jednoduché stačiť. Pripravte si doma vyrobené pexeso a zahrajte si ho spolu. Skúste byť tvorivý a naučte dieťa kúsok zaujímavej pesničky. Zapnite si rozprávku a leňošte len tak pred televíziou. Zahrajte si schovávačku, ste predsa doma sami a je vám k dispozícii celý dom. Alebo nechajte dieťaťu voľnú ruku pri výbere a spýtajte sa ho čo by chcelo robiť. Nebuďte tatko dudroš a neofrflite hneď všetko čo dieťa navrhne, budete prekvapený ale deti vedia byť naozaj kreatívne pri výbere zábavy.

Pomôže vám únava

Pokiaľ sa s dieťaťom na poriadok vybláznite a nenecháte ho len tak pri činnosti, ktorá ho nebude baviť, buďte si istý, že sa rýchlo dostaví únava. Myslím, že nie je nič lepšie, ako strážiť spiace dieťa. Vtedy si môžete oddýchnuť aj vy a predsa kto spí, nehnevá.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *