Ako sa správne starať o kontaktné šošovky?

VašeŠošovky.sk

Kontaktné šošovky sú skvelým pomocníkom. Sú praktické a neviditeľné, môžete vďaka ním športovať s dokonale ostrým videním, uľahčujú ľuďom s poruchami zraku život. Aby ste však robili maximum pre vaše zdravie aj ich životnosť, musíte sa o nich správne starať. Ich dlhodobé nosenie totiž oko vysušuje a zvyšuje riziko infekcií. Ako teda na špičkový každodenný servis šošoviek?

  • Vkladanie

Otvoríte balík a idete si šošovku prvýkrát vložiť do oka. Pozor! Nepoužívajte nič iné, než brušká svojich prstov. Zabudnite na pinzety, nechty či čokoľvek iné. Ostré objekty môžu na šošovkách spôsobiť mikroryhy a nenávratne ich tak poškodiť. Taktiež si nezabudnite ruky pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami vždy dôkladne umyť a osušiť, najlepšie uterákom, ktorý nepúšťa vlákna. Na hygienu používajte mydlo, ktoré je bez vône, bez mastných zložiek či krému, aby na vašich prstoch nezostalo nič, čo by citlivý povrch oka mohlo podráždiť. Je to senzitívny orgán, neriskujte, že ho poškodíte, alebo doňho zavediete nejakú chorobu.

  • Starostlivosť počas denného nosenia

Sú ľudia, ktorí môžu mať kontaktné šošovky na očiach celý deň a nepotrebujú s nimi nič robiť. Vo všeobecnosti však šošovky zabraňujú okysličovaniu oka a tiež ho môžu mechanicky dráždiť. Preto sa odporúča zvlhčovať jeho sliznicu tzv. umelými slzami alebo očnými kvapkami. Pokiaľ trpíte syndrómom suchého oka, vyberajte si šošovky s vyššou priepustnosťou kyslíka a zvýšeným zmáčaním. Johnson napríklad ponúka špeciálne zvlhčené kontaktné šošovky pre citlivé oči.

  • Servis pred spaním

Pokiaľ ste si kúpili mesačné kontaktné šošovky, nemusíte si ich na noc vyberať a ani ich dezinfikovať. I tak sa však odporúča raz za čas ich vyčistiť a nechať svoje oči oddýchnuť, pretože dlhodobé nosenie šošoviek vysušuje oko a zvyšuje riziko infekcií. Pre nositeľov denných kontaktných šošoviek však platí železné pravidlopo každom nosení ich vyčistite a dezinfikujte čerstvým roztokom. Nepridávajte iba trošku čerstvého roztoku na vrch starého, ktorý vám v krabičke stojí už niekoľko dní. Vždy, naozaj vždy starý roztok vylejte a naplňte škatuľku na šošovky novým. Nešetrite. Sú to vaše oči a ak nebudete šošovky poriadne čistiť, budete to len vy, kto na svoju prílišnú šetrnosť doplatí zápalom spojiviek alebo niečím horším.

Kúpte si kvalitné prípravky na starostlivosť o svoje kontaktné šošovky. Čistota – pol života platí i v prípade týchto praktických dioptrických pomocníkov. Na vašešošovky.sk nájdete prvotriedne kontaktné šošovky i prípravky na ich starostlivosť od celosvetovo uznávaných firiem.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *