Z miesta nehody neutekajte! Vzniknuté škody predsa kryje PZP

Nabúralo do vás auto alebo ste dopravnú nehodu spôsobil vy sám? Tak či onak, netreba panikáriť a z miesta nehody utekať. Ak máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie auta, nie je sa čoho báť – všetky vami spôsobené škody budú hradené z vašej poistky.

Ak naopak škodu spôsobil niekto vám, určite situáciu na mieste nepodceňujte. Mnohé poškodenia na aute nemusia byť voľným okom viditeľné či sa hneď prejaviť. Vždy sa preto radšej riaďte overeným a odporúčaným postupom.

Ako postupovať pri autonehode?

Ako prvé je potrebné zabezpečiť miesto nehody, aby nedošlo k ohrozeniu ďalších účastníkov premávky. To znamená, že treba zapnúť varovné svetlá, obliecť si reflexnú vestu a umiestniť varovný trojuholník. Následne je dobré, ak to situácia umožňuje, miesto nehody a vzniknuté škody dôkladne zdokumentovať.

V prípade, že je na mieste zranená osoba, povinnosť poskytnúť prvú pomoc, prípadne kontaktovať záchrannú službu (155 alebo 112) vyplýva zo zákona. Ak z miesta nehody ujdete, neprivoláte záchranárov a neposkytnete ani prvú pomoc, môže byť vaše počínanie predmetom trestného konania.

Ak sa neviete s druhým účastníkom nehody dohodnúť na vine, nie je vám zrejmý priebeh nehody, niektorí z vodičov je pod vplyvom alkoholu či iných látok, je potrebné zavolať Políciu. Kontaktovať ich treba aj vtedy, ak došlo k zraneniu či usmrteniu osoby, k poškodeniu verejného majetku či majetku tretej osoby, alebo ak vinník nehody nie je známy, či akokoľvek odmieta spolupracovať.

Spolu s druhým účastníkom nehody vyplňte Správu o nehode. Dôležité je, aby bola vyplnená čitateľne paličkovým písmom a podrobne, vrátane nákresu priebehu celej nehody. Nezabudnite dokument obaja podpísať a originál ponechať vinníkovi nehody, ktorý je povinný škodu nahlásiť svojej poisťovni. Ideálne je vyhotoviť aj fotografie z miesta nehody a vymeniť si kontaktné údaje s vinníkom aj prípadnými svedkami nehody.

Posledným, no azda najdôležitejším krokom je nahlásenie vzniknutej škody poisťovni vinníka. Ideálne je, keď poistnú udalosť vinník nahlási čo najskôr po vzniku nehody. Urobiť tak môže telefonicky, online aplikáciou či osobne, treba však splniť povinnosť písomného nahlásenia do 15 dní. Spolu s nahlásením nehody je potrebné odovzdať aj vyplnenú správu o nehode. V prípade, že vinník poistnú udalosť nenahlási, môžete tak urobiť aj vy, ako poškodený.

Fotografia: © pixabay/varunkul01

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *