Oplatí sa viac oprava alebo kúpa nového?

Techniku stretávame na každom kroku. Používame ju doma, v zamestnaní, na športoviskách aj v prírode. V mnohom nám uľahčuje život. Čo ale robiť, keď sa niečo pokazí? Oplatí sa opravovať starý mobil, notebook alebo televízor? Kedy je lepšie kúpiť nový?

Televízor

Pri všetkých opravách je najlepším ukazovateľom toho, či sa oplatí, cena opravy. Oprava je rentabilná, ak jej cena nepresiahne polovicu kúpnej ceny výrobku. Alebo polovicu nového výrobku s porovnateľnými parametrami. Vyššiu cenu za opravu sa oplatí zaplatiť, len ak máte k výrobku citový vzťah. Aby ste zistili, koľko bude stáť oprava TV, budete sa musieť obrátiť na servis TV. Napríklad na opravu TV Bratislava. Technik opravy televízorov vám na základe zisteného problému odhadne cenu ešte pred samotným vykonaním opravy. Medzi opravy, ktoré sa zvyčajne cenovo vyplatia patria jednoduché mechanické chyby a oprava kontaktových chýb. Medzi finančne náročnejšie opravy patrí oprava vysokonapäťových chýb alebo opravy riadiacich obvodov.

Notebook a počítač

Na notebooku alebo počítači sú najčastejšími poruchami poruchy vetrania, zvuku, obrazovky a dvd mechaniky. K pomerne častým patria aj problémy so softvérom. V prípade mechanického poškodenia je to prasknutý displej. A často pravdaže dochádza k opotrebovaniu batérie. Niekedy sú problémy spôsobené vírusom alebo chybou operačného systému. Pri návšteve opravy počítačov technik najskôr zistí, v čom spočíva problém. V mnohých elektroservisoch to vykonajú zdarma. Medzi cenovo menej náročné opravy patrí preinštalovanie operačného systému, odstránenie vírusov a opravy základnej dosky. Drahšie vás vyjdú výmeny jednotlivých komponentov za nové. Najmä ak sa jedná o výmenu základnej dosky alebo obrazovky.

Tablet

Tablet sa môže pokaziť v dôsledku pádu alebo jednoducho jeho opotrebovania. Pokaziť sa môže aj reproduktor, základná doska, USB vstup, obrazovka a ostatné komponenty. Častými poruchami sú, že sa tablet nenabíja, bliká, obraz na LCD je tmavý alebo sú na ňom pruhy, nemá podsvietenie či sa prehrieva. Všetky tieto problémy opravia v servise tabletov. Ak sa rozhodnete pre opravu, vymenia aj dotykové vrstvy, prasknuté sklo alebo displej. Oprava tabletov sa oplatí v závislosti od množstva komponentov, ktoré bude treba vymeniť. Najdrahšou je výmena základnej dosky.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *