Poznáte priateľov svojich detí?

Deti sa kamarátia

„Priateľstvo je tak potrebné ako ľudskosť sama. A šťastný je, kto ho nájde, lebo vie, že už nie je sám.“ Thomas Large

Priatelia zohrávajú dôležitú úlohu v živote vašich detí. Ovplyvňujú ich názory, formujú ich osobnosť, vypĺňajú voľný čas. Kým sú deti malé, priatelia sú pre nich takmer všetci, ktorí sa vyskytnú v blízkosti a zúčastňujú sa rovnakej hry. Postupne sa však množstvo priateľov u detí vyprofiluje a zúži. Zaujímali ste sa však, akých kamarátov vaše dieťa skutočne má? A má vlastne vôbec nejakých kamarátov? Doprajte si s vašim dieťaťom spoločne strávený čas a zistite, ako to vlastne je.

Komunikácia je dôležitá

Počas dňa ako rodičia riešite nespočetné množstvo vecí. Je pochopiteľné, že večer postupne upadáte do takmer bdelej kómy. No skúste si vyčleniť čas, ktorý budete venovať len a len svojmu dieťaťu, aj keď to niektoré dni bude možno len pár minút pred spaním. Zaujímajte sa o to, s kým ten deň trávilo dieťatko čas. Pretože tak ako vy formujete vaše dieťa doma, tak vonku preberajú túto úlohu práve kamaráti. Keď spoznáte s akými deťmi sa váš syn alebo dcéra v detstve stretáva, môžete sa vyhnúť neskoršiemu riešeniu problémov s kamarátmi v puberte.

Sila priateľstva

Priateľstvo vzniká už v škôlke a rozvíja sa príchodom školského roka. Je neuveriteľné, ako sa dokážu deti spriateliť. Úplne jednoducho a bez strachu. Len sa na seba pozrú, prídu k sebe a otázkou: „Budeš môj kamarát?“ a vytvoria možno puto na celý život. A možno len na pár minút. U detí  kamarátstva vznikajú a zanikajú a často ani nebudete stíhať sledovať, či sa náhodou Janka dnes zle nepozrela na Agátku, a preto sa vaša dcérka s ňou už nekamaráti. Alebo jej dnes Emka hodila loptu, a tak je jej najlepšia kamarátka. Nepodceňujte však všetkých kamarátov, ktoré vaše dieťa má. Každý z nich vaše dieťa ovplyvní, viac či menej.

A napokon ste tu vy, ako rodičia, aby ste utešovali svoje dieťatko pri prvých sklamaniach z rozpadnutých priateľstiev, či mu pomohli rozpoznať skutočných priateľov od tých falošných. Túto úlohu však môžete zvládnuť len za predpokladu, že budete vedieť, s akými kamarátmi vaše dieťa trávi čas. Preto:

  1. Podporujte dieťa vo vytváraní priateľstiev a v socializácii.
  2. Zaujímajte sa o kamarátov svojich detí.
  3. Hovorte o kamarátoch svojich detí s plnou vážnosťou a neznevažujte ich.
  4. Nezasahujte do priateľstiev svojich detí pokiaľ to nie je nevyhnutné.
  5. Dávajte dieťaťu pozitívny obraz o priateľstve.
  6. Vymedzte hranice, ktoré z hľadiska trávenia času s kamarátmi musí dieťa dodržiavať.
  7. Priateľstvo vyvoláva v dieťati pocit začlenenia v rámci skupiny, preto dieťatko od kamarátov neizolujte, ba práve naopak.
  8. Pokiaľ zistíte, že dieťatko priateľov nemá, snažte sa zistiť príčinu. Pre dieťatko to totiž môže byť veľmi flustrujúce.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *