Ako prebieha bezproblémová zmena poisťovne?

Jednou z mnohých vecí, ktoré musí človek pri kúpe nového auta riešiť, je poistenie. Povinné zmluvné poistenie je, ako už názov napovedá, nariadené platnou legislatívou, havarijné poistenie je dobrovoľné. Oplatí sa mať obe.

Hoci je povinnosť mať uzatvorené PZP auta ukotvená v zákone, tento zákon našťastie neprikazuje, ktorej poisťovni máte zveriť svoju dôveru. To znamená, že v prípade nespokojnosti môžete pokojne poistnú zmluvu vypovedať a poisťovňu zmeniť. Dôvodov môže byť viacero, od nespokojnosti s komunikáciou poisťovne cez neefektívne riešenie poistnej udalosti až po tú najčastejšiu, ktorou je, nie veľmi prekvapujúco, cena poistenia.

Ak chcete, aby zmena poisťovne prebehla bez zbytočných naťahovačiek alebo nedorozumení na jednej alebo druhej strane, je vhodné držať sa určitých pravidiel. Vo všeobecnosti môžeme celú zmenu poisťovne rozdeliť  do dvoch krokov. V tom prvom prebehne výpoveď poistnej zmluvy v starej poisťovni, ten druhý je samotná voľba novej poisťovne a následné uzavretie výhodnejšieho PZP auta.

Odchod zo starej poisťovne

Poistná zmluva k PZP auta sa uzatvára poväčšine s platnosťou na jeden rok. Zvyčajne to býva kalendárny rok (tzn. od prvého januára do konca roka), ale pokojne to môže byť aj v inom časovom období. Je dôležité vedieť, že ak chcete túto poistnú zmluvu vypovedať, musíte to urobiť najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. V prípade, že ste sa rozhodli poslať výpoveď PZP auta poštou, ubezpečte sa, že tento formulár stihne do poisťovne prísť načas. Dátum poštovnej pečiatky v tomto prípade nie je rozhodujúci.

Existuje aj iný spôsob, ako vypovedať súčasné PZP. Nezaplatením poistného. Ak nezaplatíte poistné do jedného mesiaca po dátume splatnosti, poistná zmluva sa automaticky ruší. Kedysi by ste si tým veľmi nepomohli – po takomto zrušení PZP zákon ustanovoval povinnosť uzatvoriť PZP auta v rovnakej poisťovni. Od roku 2015 si ale môžete vybrať aj inú poisťovňu.

 Uzatvorenie novej zmluvy

Druhým krokom pri zmene poisťovne je samotné uzatvorenie novej zmluvy. To prebieha klasickým spôsobom. Ak bola vašou motiváciou k zmene poisťovne najmä cena, bude sa vám hodiť online kalkulačka, pomocou ktorej si môžete vybrať najlacnejšiu ponuku PZP auta. Na stránke superpoistenie.sk takýmto spôsobom nájdete najvýhodnejšie ceny PZP pre váš konkrétny typ auta.

Pokiaľ sa rozhodnete celú záležitosť vybaviť online, žiadny problém. Ponuky, ktoré nájdete, si môžete pár jednoduchými krokmi hneď aj uzatvoriť. Treba mať ale na pamäti, že pri online spôsobe uzatvárania PZP auta je poistná zmluva platná až od zaplatenia poistky a pripísania peňazí na účet poisťovne. Samozrejme, nové PZP môžete uzatvoriť aj osobne, návštevou poisťovne.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *