Bezpečná autosedačka pre vášho drobčeka

Už pri odchode z pôrodnice potrebujete mať pre bábätko vhodný typ autosedačky. Najmenšie bábätká využívajú tzv. vajíčka, zatiaľ čo staršie a ťažšie deti potrebujú väčšie sedačky do auta. Akú vybrať autosedačku a čím sa riadiť, aby bola jazda pre dieťatko čo najbezpečnejšia, no zároveň komfortná?

Vajíčko rastie s dieťatkom

Ako rodičia ste zo zákona povinní prevážať svoje dieťa do 12 rokov v autosedačke. Telesným proporciám bábätiek najviac vyhovujú pohodlné, ergonomicky tvarované autosedačky pre najmenších, tzv. vajíčka. Ich zaoblený tvar útlemu detskému telíčku vyhovuje. Nevyužívajte ju na iné účely, ako je určený, pretože nie je vhodné, aby dieťa trávilo veľa času v polohe, v ktorej je vo vajíčku. Autosedačka vajíčko sa z hľadiska bezpečnosti umiestňuje na sedadlá vždy v protismere jazdy a upevňujete ju buď pásmi vozidla, alebo prostredníctvom špeciálnych adaptérov ISO FIX. V oboch prípadoch je dieťa pripútané ešte bezpečnostnými pásmi vajíčka. Vďaka dobre vytvarovanému madlu sa sedačka ľahko prenáša, i keď v nej leží dieťatko.

Pri výbere autosedačky sa riaďte vedomím, že vám bábätko bude rásť rýchlo, preto je dobré vybrať takú, ktorá sa jeho rastu prispôsobí. S tým súvisí nastaviteľná opierka hlavy alebo dĺžka bezpečnostných pásov. Kvalitná detská sedačka zabezpečí ochranu hlavičky aj pri bočnom náraze. Materiály, z ktorých sa autosedačky vyrábajú, sú schopné absorbovať sily nárazu. Samozrejmosťou by mala byť nastaviteľná strieška vajíčka či ochrana pred UV žiarením. Pri výbere autosedačky sa riaďte výsledkami odborných testov a určite si vyberte autosedačku schválenú normou EU.

V autosedačke si často pospí

Deti sú od pol roka stále zvedavejšie a sedieť vo vajíčku ich už nebaví. Pre väčšie dieťa, zvyčajne od 9 kíl, sa už volia o niečo väčšie sedačky do auta, v ktorých si dieťa užije dobrý výhľad. Umiestňujú sa už v smere jazdy. Najlepšie je vybrať si takú detskú autosedačku, ktorá sa dá polohovať. Dobre viete, že dieťa je schopné v aute zaspať už do pár minút a hlavička mu potom sústavne lieta zo strany na stranu. Určite je preňho pohodlnejšie cestovať ležmo, nech si vie pohodlne pospať a nebudí sa na každej zákrute, oceníte to najmä pri dlhších trasách. Kvalitná sedačka do auta okrem komfortu poskytne vášmu dieťaťu ochranu bedier a bokov, ale tiež ochranu hlavy. Ako v prípade vajíčok, i tu môžete rátať s rôznym dizajnom a zaujímavými farebnými kombináciami. Samozrejmosťou je vložka, ktorú je možné vyprať alebo vybrať, ak dieťa podrastie.

Priedušnosť materiálov sa postará o pohodlie aj počas dlhšej jazdy autom, a ak eliminujú vznik statickej elektriny, je to len plus. Kvalitné detské autosedačky majú tiež zabudovaný svetelný a zvukový signalizátor, ktorý vás upozorní na nesprávne napnutie pásov. Ich testovanie je veľmi prísne, deje sa tak s prihliadnutím na európske normy. Drahšie sedačky majú i nastaviteľnú opierku pre nohy či pultík, ktorý chráni dôležité orgány dieťatka. Zabudnite na to, že bezpečná autosedačka automaticky bráni dieťaťu vo výhľade alebo sa s ňou ťažšie manipuluje, dá sa ovládať i jednou rukou a vašej ratolesti sa postará o pohodlnú jazdu, až kým nedosiahne 36 kíl. Na bezpečnosť detských autosedačiek poukazujú napríklad ocenenia v bezpečnostných testoch.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *