Ako cestovať s dieťaťom v lietadle

Ste nervózni, lebo letíte s dieťaťom prvýkrát? Nebuďte! Nasledovné tipy zasvätených osôb vám zabezpečia bezpečnejší a hladší výlet pre celú rodinu.

Lietanie s dieťaťom môže byť utrpením. Dnes sa v mnohých leteckých spoločnostiach javí ako ambivalentné a je čoraz bežnejšie, že niektoré letecké spoločnosti poprú rodinám s malými deťmi príležitosť vstúpiť do lietadla ako prvým. Spolupráca s cestujúcimi môže byť ešte viac neznášanlivejšia, keď vidia autosedačku a tašku preplnenú plienkami.

Buďte zdvorilý

Deti sa nedokážu ospravedlniť za svoje činy, ale môžete sa ospravedlniť za nich. Najväčšou sťažnosťou o deťoch na lietadlách nie je ich plač, ale zdanlivá ľahostajnosť ich rodičov.

Ak sa vaše dieťa necíti dobre a vyjadruje svoj pocit napríklad skákaním na sedadle, musíte sa ospravedlniť. Možno zistíte, že človek vedľa vás je unavený počúvaním hudby a radšej by sa zahral s vaším roztomilým dieťaťom.

Naplánujte svoje miesto v predstihu

Keď urobíte rezerváciu, pokúste sa dostať sedadlo čo najviac vpredu, pretože zadná časť lietadla je hlučnejšia a vibruje viac.

Ak je vaše dieťa obzvlášť aktívne, je veľká pravdepodobnosť, že detská hračka pristane v pohári spolusediaceho pred vami. Preto dajte dieťaťu iba jednu hračku, ak ju unudí, vymeňte ju za druhú, kým tú predchádzajúcu dáte naspäť do príručnej tašky.

Zaobchádzajte lepšie s batožinou

Tiež si uvedomujete, koľko batožiny potrebujete pre cestovanie s deťmi? Dobre si rozmyslite, čo zoberiete na cestu. Môžete priniesť kočík, ktorý letecká spoločnosť uloží do batožinového priestoru a pri prílete vám ho hneď prinesie. Keď však nemáte desiatky na rozdávanie, pokúste sa zabaliť potrebné veci do kufra a to tak, aby každý z rodiny mal iba jeden kufor.

Nezabudnite si zabaliť aj dodatočné zásoby.

Môže sa stať čokoľvek: nedostatok paliva pri dlhých letoch, poškodenie lietadla a núdzové pristátie na inom letisku, budete iba radi, že máte o dve plienky viac v batožine.

Chráňte dieťaťu uši

Pri klesaní a štarte dajte dieťaťu do úst fľašu, cumlík alebo obľúbenú hračku z plastu, aby sa vyrovnal skôr tlak a neboleli ho uši.

Dávajte pozor s plienkami

Neverili by ste, ale ľudia okolo vás sledujú, kedy ste vymenila plienku vášmu dieťaťu. Preto tak urobte v kabínke, alebo na toalete, kde vás nikto nemôže vidieť.

Či už cestujete ďaleko alebo vaša destinácia je iba na jednu hodinu lietadlom, nezabudnite kúpiť  lístok pre svoje dieťa a prineste bezpečnostné sedadlo. Je lákavé ušetriť peniaze tým, že držíte svoje dieťa na stehnách, alebo dúfať, že bude vedľa vás prázdne sedadlo, ale nemôžete na to vsadiť.

Mali by ste svoje dieťa udržať pripútané počas vzletu a pristátia, a ak je to možné, čo najviac počas letu. Taktiež je dobré, ak vyhľadáte  letecké spoločnosti a letiská priateľské pre deti. Väčšinou však záleží na tom, ako je vystresovaná letecká posádka. Vo všeobecnosti však platí, že málo aerolínií, ktoré majú dobrú povesť, sú zvyčajne najviac vhodné pre deti. Mnoho letísk  taktiež poskytuje pre malé deti nejaké možnosti pre hry. Ak nie, poprechádzajte sa s dieťaťom v uličke medzi stoličkami. Určite ho zaujmú všetky tie sedadlá a ľudia.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *