Nájdite deťom koníčky!

Každý rodič si pri dieťati prejde fázou „nudím sa“. A teraz je na vás ako mu vyplníte voľný čas a čo s dieťaťom podniknete. Vypadá to ľahko, avšak vaše povinnosti vám nie vždy dovoľujú naplno sa venovať detským aktivitám. Z času na čas si vie dieťa vyplniť deň aj samé, stačí nová hra, zaujímavá kniha či pekné počasie a už je vonku s kamarátmi. Ale čo robiť ak dieťa len leží pred televíziou a čaká čo vymyslíte?

Zaujímavé krúžky

Už ste sa pýtali na aký krúžok by chcelo vaše dieťa chodiť? Nie? Mali by ste!

Možno ani neviete a v škole otvorili zaujímavý krúžok, ktorý by práve vaše dieťa bavil. Prečo mu nedovoliť zmysluplne tráviť čas? Krúžky v škole sú výbornou voľbou, kde sa dieťa odreaguje a vy získate viac času pre seba alebo na nerušené domáce povinnosti. Takýto navštevovaný krúžok upevňuje vzťahy medzi spolužiakmi a deti spája aj mimo vyučovania.

Zmysluplne využitý čas

Pokiaľ máte doma malého pomocníka, zamestnajte ho. Nemusí práve navariť večeru ale pomôcť vám pri jej chystaní určite môže. Skúste dávať dieťaťu rôzne povinnosti a uistite ho, že práca, ktorú bude vykonávať, je naozaj dôležitá. Dodajte mu sebavedomie a povedzte mu, ako výborne prácu zvládol. Možno by vás ani nenapadlo, že aj v domácich povinnostiach si vie dieťa nájsť hobby a postupom času bude určitú činnosť vykonávať z vlastnej iniciatívy. Nikdy neprehliadajte prácu, ktorú dieťa odvedie. Veľa chváľte a poďakujte vždy za pomoc. Ak vám dieťa pomáha naučí sa pri vás veľa vecí. Neskôr sa vám poďakuje za zručnosti, ktoré pri vás nadobudlo.

Sledujte dieťa v čom je výnimočné

Určite má každé dieťa talent a je v niečom výnimočné. Je len na vás ako si budete dieťa všímať a jednoznačne spozorujete čo to je. Stačí jeho talent rozvíjať a ponúknuť mu aktivity vhodné k jeho ambíciám. Možno ho baví šport, tanec, spev alebo je kreatívny v tvorení zaujímavých vecí. Podporujte ho a umožnite mu vyskúšať to čo ho práve zaujíma.

Handmade

Veci, ktoré si dieťa môže samo vytvoriť si bude viac ceniť, zároveň sa učí sebestačnosti a vyplní voľný čas. Preto namiesto stolného futbalu mu dajte krabicu od topánok, pár špajlí, lego postavičky a stolný futbal ho nechajte vytvoriť pomocou vlastnej fantázie. Máte doma dievčatko? Skúste kúpiť kóralky, šnúrky a môže si vyrábať bižutériu. Deti sú kreatívne a stačí sa s nimi porozprávať čo by ich bavilo skúsiť. Nechajte im voľnú ruku a chváľte ich za všetko čo sa im podarí vytvoriť.

Rada na koniec

Televízia, počítač, tablet či telefón nie sú hobby. Dieťa je lepšie viesť k rozvojovým aktivitám, ako k aktivitám, ktoré mu nič nedajú. Preto aj pri výbere koníčkov treba na dieťa dohliadnuť a priviesť ho k správnej ceste zábavy.

Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *