Kempovanie s deťmi

Premýšľate, že zoberiete vaše deti čoskoro kempovať? Určite budete mať skvelý zážitok s našimi tipmi!

Keď táborák začne dohorievať, vaše dieťa naposledy zívne, utrie si oči a povie vám, akú veľkú zábavu malo dnes. Potom odíde do svojho stanu, aby strávil noc vo svojom spacom vaku a sníval o tom, aké dobrodružstvá budúci deň prinesie.

To je fantázia rodičov, ktorí milujú prírodu, a ktorí by chceli odovzdať čo najviac vedomostí svojim deťom. Takýto idylický scenár sa však nemusí vždy udiať. Niekedy je táborenie s deťmi výzvou.

Predtým ako pôjdete

Nevyhnutné je správne plánovanie. Chcete, aby pobyt v prírode vyvolal u vášho dieťaťa nezabudnuteľné dobrodružstvo? Trochu plánovania vám naozaj veľmi pomôže. Zapojte svoje deti do procesu plánovania. Dovoľte im vybrať kemp, aktivitu a dokonca aj naplánovanie jedál.

Vyberte kemp, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám a zručnostiam. Prvé hodiny si vyžaduje postavenie stanu tak, ak by sa niečo stalo, tak aby ste mohli mať rýchly prístup do mesta. Starší, skúsení kempisti môžu kempovať vo vzdialenejšom kúte divočiny.

Najlepšie je, ak si vyskúšate kempovanie. Strávte noc pod stanom na dvore. Vaše dieťa takto dostane obrázok o tom, ako bude vyzerať kempovanie, ale bude mať zároveň istotu, že je doma. Vy sa dozviete, či bude potrebovať svoj obľúbený vankúš, alebo plyšové zvieratko pri zaspávaní.

Nechajte svoje deti sa zbaliť. Vytvorte zoznam toho, čo budú potrebovať, ale nechajte ich všetko dať dohromady. Takto budú mať pocit zodpovednosti. Samozrejme, pred odchodom skontrolujte, čo všetko vaše dieťa zabalilo.

Posilnite zážitok z vonku. Strávte čas s príbuznými a priateľmi, s ich a vašimi deťmi, ktorí rovnako obľubujú kempovanie v prírode. Takto sa dieťa bude cítiť medzi svojimi a ľahšie si zvykne na zmenené prostredie.

Na kempingu

Hneď po príchode do tábora nechajte deti, aby vám pomohli postaviť stan, nastaviť priestor na varenie. Vypracujte zoznam povinností, aby každý vedel, že je zodpovedný za niektoré práce, napríklad s pomocou varenia, umývaním riadu alebo udržaním čistého kempingu.

Prejdite hranice vášho kempingu so svojimi deťmi, aby vedeli, kam majú dovolené ísť, a kde je hranica. Uistite sa, že vždy pôjdu s niekým, kto na nich dohliadne, alebo ak idú s rovesníkom, vždy musia povedať dospelému, kam idú.

Zapojte ich do aktivít ako túry, rybárčenie, jazda na bicykli, alebo iba preskúmanie okolia. Takto si vychutnajú prírodu a nebudú sa nudiť.

Majte pripravený plán B, ak by ste mali zlé počasie. Dobrá kniha, kartová hra alebo spoločenská hra vašim ratolestiam zabezpečí príjemný deň i v zlom počasí.

Ďalšie dôležité triky:

  1. Zabaľte všetko do čistých túb alebo vrecúšok.
  2. Vytvorte stanicu na umývanie rúk a nôh pre deti.
  3. Vytvorte miesto pre sprchu.
  4. Zoberte si na kempovanie so sebou dostatok antibakteriálnych utierok.
  5. Nastavte čas spánku pre vaše dieťa.
  6. Pripravte zábavu pre deti.
  7. Zabezpečte sa na noc.
  8. Zabaľte potravinové háčiky.
  9. Zoberte si so sebou vrecúška pre špinavé oblečenie.
  10. Zoberte si so sebou vhodné súčiastky na kempovanie.

Sme si istí, že ak sa budete riadiť našimi typmi, kempovanie pre vás bude nezabudnuteľným zážitkom.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *