Nie je to nezmysel! Detské izbičky pre bábätká sú praktickejšie, než si myslíte

Rozhodli ste sa zariadiť svojmu dieťaťu vlastnú izbičku? Najmä u menších detí sa spočiatku môže stať, že odmietnu opustiť bezpečie a príjemnú blízkosť maminho náručia. Psychológovia, rodinní a vzťahoví poradcovia však čoraz častejšie vysvetľujú, že čím skôr dieťaťu zariadite vlastnú detskú izbu alebo aspoň zaobstaráte aspoň vlastnú detskú posteľ, tým lepšie pre celú rodinu urobíte.

Ako teda zariadiť detskú izbu? Detská izba má byť miestom, kde dieťa nájde útočisko a vlastný tichý kútik na hranie, oddych a neskôr pre školské povinnosti. Základné pravidlo pri zariaďovaní detskej izby znie preto naozaj veľmi logicky: Zariadenie detskej izby vyberajte podľa veku dieťaťa. Iné je to, ak máte doma bábätko, škôlkara či školáka. Často však postačia drobné obmeny, aby sa romantická detská izbička pre bábätko povýšila na peknú a praktickú izbu pre škôlkara alebo školáka.

Kým detská izbička pre bábätko  môže pôsobiť na prvý pohľad ako nezmysel z filmového plátna, opak je pravdou. Počas prvých mesiacoch života sa určite budete cítiť istejšie, ak budete mať novorodeniatko v postieľke na dohľad. Od pol roka života ho však už pokojne môžete nechať spávať vo vedľajšej miestnosti a privykať ho k samostatnému spánku. Tieto prvé kroky výchovy k samostatnosti vám neskôr zároveň pomôžu s prekonávaním prípadnej separačnej úzkosti a v mnohých uplakaných chvíľach, kedy mama zmizne z dohľadu.

Detský nábytok je pritom pomerne nadčasový a vydrží používanie od narodenia pokojne až do teenegerského veku dieťaťa. Nastávajúci rodičia a rodičia malých detí sa často mylne domnievajú, že je vhodnejšie kúpiť na uskladnenie detskej výbavičky napríklad univerzálne pôsobiacu komodu a zariaďovanie “deckej” si nechajú na neskôr. Aj keď aj to je cesta, nakoniec vám takéto prvoplánové kroky môžu celé zariadenie vašej domácnosti zbytočne predražiť. Nakoniec budete mať doma kus nábytku, ktorý sa dizajnovo nehodí ani do detskej, ani do vašej spálne. V prípade, že si kompletné detské izby (myslia sa pod nimi zostavy nábytku do detskej izby) momentálne nemôžete dovoliť, cez internetové obchody u kvalitných a stabilných predajcov je možné dokupovať si jednotlivé kusy nábytku aj postupne po kusoch. Kvalitný a zákazníkmi overený produkt sa totiž neprestane vyrábať zo dňa na deň. Odpoveďou na otázku, či sa oplatí zainvestovať aj ďalšieho zariadenia detskej izby už pri narodení dieťatka, je teda: určite ÁNO. Zídu sa vám totiž aj detské skrine, komody a regály, ktoré budete hneď od prvých dní života bábätka potrebovať na uskladnenie detskej výbavičky, plienok, oblečenia a obrovskej záplavy hračiek. To sa nezmení ani v priebehu najbližších rokov. Vtedy však už postačí postupne v detskej izbičke vymeniť detskú postieľku za ladiacu detskú posteľ. Vaše dieťa už totiž bude zvyknuté na svoju milovanú detskú izbičku. Bude v nej spávať, hrať sa a tráviť čas aj samé a vy ho nebudete musieť vystavovať stresu z náhlej zmeny v jeho živote, akým je presun z rodičovskej spálne.

Fotografie: pexels a facebooková stránka detskapostel.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *