Viete, ktoré ochranné pomôcky potrebujete na domáce majstrovanie?

Nejeden muž je domácim majstrom, ktorý sa postará nielen o drobné opravy. V nadšení z výborného nápadu na nový projekt však často zabúdame na to, že pri práci s rôznymi materiálmi by sme sa mali dostatočne chrániť. Poradíme vám preto, čo všetko budete potrebovať.

Pre váš projekt v domácej dielni

Ochrana zdravia a bezpečnosti pri práci nie je dôležitá len na pracovisku. Rovnako na ňu treba myslieť vo svojej domácej dielni. Najväčším nebezpečenstvom je najčastejšie to mechanické. Na ochranu rúk pred poranením pri manipulácii s ostrými či horúcimi predmetmi vám najlepšie poslúžia pracovné rukavice. Pri manipulácii s klzkými predmetmi oceníte máčané rukavice s protišmykovým úchopom. Pri práci s chemikáliami je dôležitá toxicita látky, s ktorou pracujete. Podľa toho vyberajte rukavice s odolnosťou voči chemickým látkam. Čas odolnosti nájdete v popise rukavíc.Ak hľadáte rukavice len na ochranu pred znečistením rúk alebo naopak, potrebujete uchopiť predmety len čistými rukami sú tu jednorazové latexové rukavice.

Chráňte dýchacie cesty

Pri opracovávaní rôznych materiálov sa uvoľňujú tiež prachové a iné drobné častice. Preto je dôležité chrániť aj dýchacie cesty. Najúčinnejším prostriedkom sú ochranné rúška a respirátory. Vďaka nim vám nebude hroziť podráždenie sliznice nosa, hrdla či priedušiek. Ochranné rúška vás spoľahlivo ochránia pred prachom aj pri stierkovaní či iných prácach.

Pri práci s nebezpečnými látkami

Pri práci s nebezpečnými látkami myslite aj na ochranu vášho zraku. Agresívne látky by po kvapnutí do oka mohli spôsobiť nezvratné poškodenie. Aj prachové častice alebo kúsok dreva, ktoré pri jeho opracúvaní odfrkne do oka, nie sú ničím príjemným. Oči je vhodné chrániť i pri takej bežnej činnosti, ako je maľovanie. Zaobstarajte si preto tiež ochranné okuliare. Ochranné okuliare sa vyrábajú a v univerzálnom prevedení pre rôzne veľkosti hláv. Pri nákupe skontrolujte, či sú odolné voči poškriabaniu a zahmlievaniu. Vhodné je tiež, aby boli schopné absorbovať vysoké percento UVA a UVB žiarenia.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *