Pozor na nebezpečné kliešte

Parazit kliešť

Radi trávite s deťmi voľný čas v prírode? Tak to ste určite riešili aj otázku, ktorá je najmä v letnom období veľmi aktuálna: kliešte. Deti sa do kontaktu s kliešťami dostávajú najmä pri chôdzi v lesoch, pri hre v záhrade, ale aj pri hre s domácim miláčikom. Kliešte sú vlastne roztoče, ktoré žijú najmä v miernych pásmach a svoj život trávia v tráve alebo prisaté na zvieratách. Ich uhryznutie zväčša nie je cítiť, keďže ich sliny obsahujú anestetiká. A keď sa im podarí sa na do vás zahryznúť, už sa len tak nepustia.

Dieťa prehliadnite

Ak ste sa práve vrátili z výletu, kde sa dieťatko s kliešťom mohlo stretnúť, vždy dieťatko poriadne prehliadnite. Nečakajte na večer, keď budete mať viacej času. Čím dlhšie bude kliešť prisatý, tým väčšie riziko prenosu infekcie hrozí.  Najčastejšie miesta, kde kliešťa nájdete sú triesla, pod kolenami, podpazušie, za ušami, vo vlasoch, ale môže sa vyskytnúť aj na úplne inej časti tela.

Nebezpečenstvo uhryznutia

Kliešte sa kŕmia krvou hostiteľa a môžu prenášať rôzne patogénny a toxíny. Najznámejším ochorením spôsobeným kliešťom je lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Neprepadajte však panike. Pokiaľ sú včas správne identifikované, sú veľmi dobre liečiteľné. Dbajte preto na správne rozpoznanie príznakov, ktoré sú veľmi podobné chrípke: horúčka, bolesť hlavy, únava, zdurené uzliny, stuhnutý krk, bolesti svalov a kĺbov, ale i kašeľ a bolesť v krku. Keďže borelióza je bakteriálneho pôvodu, v tejto fáze sa choroba lieči formou podávania antibiotík. V prípade neliečenia môže choroba prerásť do závažnejších stavov, prejavujúcich sa bolesťami hlavy, poruchami vedomia, závratmi, no v ojedinelých prípadoch môže skončiť až fatálne.  Kliešťová encefalitída je naopak vírusové ochorenie, ktoré sa lieči hlavne symptomaticky za hospitalizácie. Cieľom je zbaviť pacienta bolestí hlavy a horúčok, prípadne ho dostatočne hydratovať. Proti kliešťovej encefalitíde navyše existuje aj možnosť očkovania.

Prevencia je najlepší liek

Vždy je lepšie rizikám predchádzať, ako neskôr riešiť následky, ktoré môže kliešť spôsobiť. Tu je pár rád, ako sa kliešťom vyhnúť:

  • Vyhnite sa oblastiam, ktoré sú známe zvýšeným množstvom kliešťov.
  • Pokrývka hlavy – či už dieťatku dáte šatku, šiltovku, alebo klobúčik, môžete tak predísť nielen úpalu, ale aj kliešťom vo vlasoch.
  • Používajte repelent – jeho účinok trvá niekoľko hodín a naneste ho nielen na telo, ale aj na oblečenie.
  • Oblečte deťom ľahké oblečenie, najlepšie svetlej farby – oblečenie minimalizuje prisatie kliešťa a svetlá farba umožní prípadného kliešťa lepšie identifikovať.
  • Do maximálne 4 hodín dieťa skontrolujte – sprcha ani kúpeľ nezaručujú, že sa dieťatko kliešťa zbaví, preto ho starostlivo poprehliadajte.
  • Oblečenie, ktoré malo dieťatko na sebe dajte ihneď do pračky aspoň na 60 stupňov – kliešte dobre prežívajú vo vode pri nízkych teplotách, preto sa tomu vyhnite.

Ako správne kliešťa odstránite

Aj pri maximálnej snahe sa kliešťom vyhnúť, nie vždy sa to podarí. Pokiaľ ste už na dieťatku kliešťa objavili, pokúste sa ho vybrať celého a na jeden krát.

  • Pinzeta na kliešte – špeciálna pinzeta zabezpečí správne vybratie kliešťa. Pokiaľ ju však momentálne nemáte, môžete použiť aj bežnú pinzetu, ktorú v domácnosti nájdete.
  • Kliešťa netočte, vytiahnite ho priamo nahor – odstráňte všetky časti kliešťa, nespoliehajte sa na to, že ste vytiahli jeho väčšiu časť.
  • Nakoniec miesto vydezinfikujte a umyte si ruky.

Po odstránení celého kliešťa, miesto sledujte aj nasledujúce dni. Ak sa v najbližších dňoch, či týždňoch objavia príznaky typické chrípke, príp. miesto uhryznutia je nápadne červené, vyhľadajte lekára.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *