Otecko pri pôrode – áno, či nie?

„Chcem byť pri pôrode?“ Najčastejšia otázka, ktorú si kladie nie jeden budúci otec. Pokiaľ už v tom máte jasno a je vaša odpoveď jasné NIE ani sa nečudujem. Bezmocnosť vašej manželky, krv či bolesť vás jasne odradila. No čo tak pohrať sa s myšlienkou, že by ste tam vážne boli?

Musíte to chcieť vy

Ak vás do takejto životnej skúsenosti tlačí manželka a vy ste jasne rozhodnutý, že to nezvládnete, jednoducho to odmietnite. Nie je hanba čakať za dverami pôrodnej sály a len na celý pôrod myslieť. Muž nie je stvorený pocítiť všetko čo prežíva pri pôrode žena, avšak dnes je viac trend byť pri pôrode než nebyť. Prečo tomu je tak? Žeby vedeli manželky tak dobre presviedčať? Alebo vážne je toľko mužov zvedavých na celý priebeh pôrodu?

Jednoznačné ale je, že ak nie ste na niečo takéto pripravený, môžete tam narobiť viac škody než osohu.  Pri rozhodovaní majte na pamäti, že nie ste zlým otcom pokiaľ tam nebudete, príležitostí v otcovstve budete mať ešte veľa.

Mali by ste sa pripraviť

Ak ste už aj rozhodnutí alebo ešte stále váhate skúste sa opýtať vašich známych, ktorí pri pôrode už boli. Vedia vám poskytnúť viac informácií, ako ktorýkoľvek dobrý časopis. Niekoho osobná skúsenosť vás môže nakopnúť alebo práve naopak vyvrátiť vaše rozhodnutie, že tam budete. Užitočné pre vás môžu byť aj predpôrodné kurzy, ktoré budete spoločne s manželkou navštevovať. Tam vás oboznámia ako celý pôrod prebieha a ako môžete poprípade manželke pomôcť. Samozrejme sa nebojte opýtať ohľadom akejkoľvek nejasnosti, pri pôrode bude na otázky už neskoro.

Poraďte sa s manželkou

Rozhodnúť sa musíte vy, ale pokiaľ vás manželka pri pôrode nechce vaše rozhodnutie je vám zbytočné. Preto než začnete stresovať nad premýšľaním o prítomnosti pri pôrode, nezabudnite sa manželky opýtať či vás tam chce. Neberte manželke za zlé ak chce byť v pôrodnej sále sama, niektoré ženy tento moment vnímajú veľmi intímne a ich rozhodnutie je veľmi dôležité. Vo vašej spoločnosti by sa nemusela vedieť naozaj uvoľniť a celý pôrod by to len skomplikovalo.

Skúsme si dať dokopy plusy a mínusy

Prečo NIE?

  • Ak ste priveľmi citlivý, pôrod vám môže vyvolať traumu.
  • Pokiaľ nemáte radi pohľad na krv môže sa stať, že odpadnete.
  • Môžete celý priebeh pôrodu narušovať.
  • Niektorí muži nezvládnu pocit bezmocnosti, že manželke nedokážu pomôcť.

Prečo ÁNO?

  • Vďaka tejto skúsenosti si môžete manželku viac vážiť.
  • Môžete byť manželke veľkou oporou.
  • „Spoločný“ pôrod vás môže s manželkou viac zblížiť.
  • Pokiaľ budete pri pôrode vaše puto s dieťaťom bude podľa niektorých vedcov silnejšie.
  • Viac šancí byť pri pôrode už nemusíte mať.

Skúste si zobrať pero a papier, papier rozdeľte na dve polovice a na jednu si napíšte vaše plusy a na druhú vaše mínusy. Pokiaľ sa u vás na papieri objaví viac plusov neváhajte a po dohode s manželkou na pôrod choďte. Pokiaľ sa na vašom papieri objaví viac mínusov rozumne manželke vysvetlite, prečo nechcete byť pri pôrode a radšej na vášho potomka počkajte za dverami pôrodnice.

Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *